Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Předcházení vzniku odpadů II.: Objemný odpad

| autor: Martina Jandusova0

PVO2
zdroj: redakce

Až 10 % komunálního odpadu tvoří odpady z domácností, které se nevejdou do klasického kontejneru na odpad. Koberce nebo nábytek není ale nutné okamžitě vyhazovat, jejich životnost je možné prodloužit anebo mohou posloužit někomu jinému.

Objemný, nebo také velkoobjemový, odpad je odpadem z domácností, který se kvůli svým nadměrným rozměrům a velké hmotnosti nevejde do běžných kontejnerů nebo popelnic. Jedná se zejména o nábytek, dále koberce, sanitární keramiku, podlahové krytiny, matrace a objemné obaly z různých materiálů. Stavební odpad, sutě a stavební materiály, nicméně do objemného odpadu nepatří.

Tento odpad je možné odkládat ve sběrných dvorech, dále do velkoobjemových kontejnerů, které přistavují města a obce, případně si občané mohou objednat samostatný velkoobjemový kontejner u specializované firmy.

Ačkoliv dává takové nakládání s ním smysl - velkoobjemový odpad obsahuje různé materiály, které je možné třídit a následně recyklovat - nejedná se kvůli manipulaci a dopravě o levnou záležitost. Pokud navíc nejsou objemné výrobky nefunkční nebo jinak znehodnocené, mohou posloužit jinak a v souladu s hierarchií nakládání s odpady dokonce lépe.

Nemusí vůbec vzniknout

Není vůbec nadnesené, když řekneme, že každý z nás produkuje každý den nějaké odpady. Pokud se nad tím ale zamyslíme, možná že bychom v mnoha případech dospěli k tomu, že danou věc vlastně vůbec vyhazovat nemusíme. Týká se to samozřejmě i objemných odpadů.

Odpovědně se můžeme zachovat už v okamžiku nákupu, kdy upřednostníme kvalitnější výrobek, před takovým, o kterém víme, že moc dlouho nevydrží. Pravděpodobně bude finančně nákladnější, ale díky delší životnosti se nám taková investice vyplatí. Není od věci se také zajímat o to, kdo danou věc vyrobil a upřednostnit lokální výrobce.

Dále je možné životnost výrobku prodloužit správnou péčí a údržbou o něj. Krásným příkladem je nábytek, který můžeme ošetřit přípravky podle doporučení výrobce, případně aplikovat na škrábance vhodný roztok anebo utáhnout povolené šroubky. S tím souvisí i opravy nábytku, případně jeho renovace. Ze staré komody si můžeme díky nové barvě nebo mořidle a úchytkám vytvořit zcela nový kus nábytku, který nebude mít nikdo jiný. Na internetu snadno naleznete celou řadu návodů, kurzů a nápadů na drobné opravy, eventuálně si opravu či renovaci můžeme objednat u řemeslníka.

Udělá radost někomu jinému

Pokud se rozhodnete, že danou věc už skutečně nechcete, ani v tomto případě nemusíme hned směřovat do sběrného dvora. Nepotřebné věci můžete na internetu nabídnout k prodeji (například Marketplace) nebo je prodat v bazaru či je darovat za odvoz (darujizaodvoz.cz).

Další variantu představují Reuse centra, která se zaměřují na opětovné použití věcí. Sem můžete bezplatně odnést funkční předměty z domácnosti, které už nepotřebujete a jinak byste je vyhodili. Reuse centrum přinesené věci prodává za symbolické ceny a mnohdy jsou jejich součástí i dílny, kde je možné si věci opravit. Ve větších reuse centrech naleznete nábytek, sportovní potřeby, knihy, hudební nosiče, oblečení nebo nářadí a spoustu dalších předmětů do domácnosti.

Alternativou mohou být swapové akce, v rámci kterých lidé přinášejí nepotřebné věci a naopak si odnášejí odložené věci ostatních. Nejčastěji se na nich vyměňuje oblečení, ale může se jednat i o potřeby do domácnosti. Swap může být i výměna věcí pouze mezi dvěma lidmi prostřednictvím skupin na sociálních sítích.

Do nábytkových bank můžete zdarma odložit nábytek nebo funkční elektrospotřebiče a vybavení do domácnosti. Odložené věci jsou následně zdarma poskytovány nízkopříjmovým skupinám jako jsou samoživitelky, rodiny s dětmi, senioři, lidé se zdravotním znevýhodněním nebo lidé bez domova. Nábytkové banky je možné najít již v několika krajích.

V neposlední řadě jsou variantou charitativní organizace. Například nezisková organizace Sue Ryder provozuje obchody, které přijímají a prodávají darované věci. Výtěžek z prodeje pomáhá financovat péči o seniory.

Pakliže je objemný odpad neopravitelný a není možné, aby jej využil někdo jiný, patří do sběrného dvora nebo velkoobjemového kontejneru. Nikdy jej neodkládejte do volného prostoru sběrných hnízd, nevozte do lesů, příkopů a jiných míst. Za odkládání odpadů mimo určená místa a vytváření černých skládek hrozí pokuty!


Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí.

Projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

logo_MZP_CZ_3.width-700

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj
ZEVO Písek
Logo SKS
Meva