Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Pražské služby staví na úspěchu ZEVO Malešice. Mají už druhé škvárové parkoviště

| zdroj: Pražské služby0

IMG_8641
zdroj: psas.cz

Sedm set tun spalovenské strusky našlo nové a v Česku stále ještě přelomové uplatnění. Neskončilo na skládce, ale v podloží dvou nových parkovacích ploch v areálu ZEVO Malešice. Pražské služby tím naplňují principy cirkularity a s odpadem nakládají jako s cenným zdrojem, který dokonale nahrazuje nejen nedostatkovou štěrkodrť. Důkladné testování prokázalo, že škvára nijak neohrožuje životní prostředí, zato by mohla jako stavební materiál pomoci ušetřit dost peněz z veřejných rozpočtů.

V ZEVO Malešice stojí už druhé experimentální parkoviště ze škváry. Jeho výstavba začala v polovině letošního března a trvala měsíc a půl. Pražské služby tak navazují na úspěch prvního parkoviště stejného typu, které vzniklo v tomtéž areálu na podzim roku 2023. „V podkladních vrstvách obou ploch našlo alternativní uplatnění dohromady 700 tun škváry, která by jinak skončila na skládce. Tímto projektem naplňujeme principy cirkulární ekonomiky, kdy s odpadem nakládáme jako s cenným zdrojem,“ přibližuje tiskový mluvčí společnosti Alexandr Komarnický. Obě parkoviště o rozloze necelých 2 250 metrů čtverečních pojmou dohromady na osm desítek osobních aut.

Dosavadní výsledky vědeckých studií potvrzují, že by škvára ze spáleného odpadu mohla v tuzemsku posloužit při realizaci dopravních staveb, stejně jako v zahraničí. „Na obou našich nových parkovištích ji používáme jako náhradu štěrkodrti a současně ověřujeme možnosti využití škváry, nebo přesněji spalovenské strusky, v hydraulicky stmelené podkladní vrstvě,“ říká ekolog ZEVO Malešice Tomáš Baloch a dodává: „Ona má totiž podobné vlastnosti jako štěrkodrť. Kamenolomů ale v Česku ubývá, proto přicházíme včas s možným řešením.“

Důkladné testování spalovenské strusky jako stavebního materiálu prokázalo environmentální nezávadnost a vyloučilo rizika spojená s ekotoxicitou. Vzhledem k tomu, že splňuje legislativní a vyhláškou stanovené normy, nemůže nijak ohrozit životní prostředí. „Chceme potvrdit její technickou vhodnost a zároveň dát jistý precedens tomu, aby se podle námi navrženého vzoru mohla využívat všechna škvára, která vznikne ve spalovnách komunálního odpadu v Česku. Ročně jde o desetitisíce tun použitelného materiálu, což by mohlo pomoci ušetřit dost peněz z veřejných rozpočtů,“ zdůrazňuje ředitel ZEVO Malešice Aleš Bláha.

Roční produkce směsného komunálního odpadu obyvatel metropole je cca 250 tisíc tun, z čehož ZEVO Malešice vyrobí světlo a teplo pro přibližně 20 000 pražských domácností. Na konci celého procesu energetického využití zůstane popílek a asi 50 až 60 tisíc tun škváry, která v současnosti slouží na skládce k oddělování a zpevňování jednotlivých vrstev uloženého odpadu.

Pražské služby v ní ale vidí dosud nevyužitý potenciál, k výzkumu proto přizvaly Akademii věd České republiky i České vysoké učení technické v Praze. Optikou České republiky se jedná o přelomovou věc. V Evropě už se každopádně spalovenská struska jako podkladový materiál při stavbě silnic a dálnic využívá například v Dánsku, Nizozemí, Belgii nebo ve Finsku. Ve srovnání s tradičními surovinami je dostupnější a výhodnější.

SPALOVENSKÁ STRUSKA - DIAGRAM

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj
ZEVO Písek
Logo SKS
Meva