Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Praha startuje kontaktní kampaň mezi občany ohledně třídění bioodpadů

| zdroj: JRK0

JRK.jpg
zdroj: JRK

Praha rozšiřuje projekt třídění bioodpadů. Ten je navíc nově bezplatný. Zásadní pro jeho úspěch bude i nevšední propagace mezi občany. Ta právě startuje. Jde o kontaktní kampaň, kdy odborníci ve spolupráci s pražským magistrátem navštěvují domácnosti a vysvětlují výhody třídění bioodpadů. První návštěvy již proběhly napříč celou metropolí.

Pilotní projekt třídění bioodpadu v Praze je důležitou součástí odpadového hospodářství hlavního města. Právě bioodpad tvoří podstatnou část směsného komunálního odpadu, ale málokdy se správně vytřídí. Proto končí v černé popelnici, odkud zbytečně putuje na skládku. Tomu takový přístup zamezí. Občané si totiž můžou bezplatně zažádat o biopopelnici. Kvalitní vytřídění bioodpadů se Praze vyplatí. Metropole díky tomu vytřídí a zrecykluje více odpadu, a tak se přiblíží splnění recyklačních cílů.

Bez občanů to nejde

Základem úspěchu třídění bioodpadů, je vstřícný přístup obyvatel Prahy. Je zásadní, aby takový odpad třídili důkladně. Bez jejich informovanosti by to nešlo. Součástí zavádění projektu na třídění bioodpadů je proto kontaktní informační kampaň mezi občany, která vysvětluje a upozorňuje, proč je důležité tímto způsobem odpad třídit. V rámci kampaně odborníci navštívili domácnosti v různých městských částech. A Pražané také dostali jménem pražského magistrátu a Pražských služeb – jako poděkování – speciální látkovou tašku. Ta pomáhá předcházet vzniku odpadu.

Z odpadků kompost

„Podstatná část odpadů nemusí končit ve spalovně či na skládce, ale může se z nich stát kvalitní rostlinný materiál, který se vrací v podobě kompostu do půdy a obohacuje ji o cenné živiny a organické látky. Stačí k tomu, když Pražané budou třídit bioodpad – černé popelnice v Praze ho často obsahují více než třetinu,“vysvětluje Robin Dufek ředitel společnosti JRK, která projekt v Praze ve spolupráci s magistrátem realizuje a doplňuje: „Pražané jsou takovému třídění velmi nakloněni. Ale potřebují o takové možnosti vědět. A proto jsme ve spolupráci s pražským magistrátem spustili neobvyklou, ale účinnou informační kampaň, kdy odborníci v domácnostech vysvětlují možnosti a výhody třídění bioodpadů. O tyto informace je již nyní – po začátku kampaně – mezi Pražany velký zájem.“

Co patří do biopopelnice?

například tráva, listí, plevel, košťály, zbytky rostlin, ovoce, zeleniny, tropické ovoce a banány, čajový odpad, kávová sedlina (bez filtru), substrát a zemina z květináčů, čisté piliny a hobliny, čisté seno a sláma, skořápky od ořechů, pecky, kůra apod.

Komplexní partnerství

Praze je při zavádění projektu třídění bioodpadů komplexním partnerem společnost JRK Česká republika. Jde o firmu, která nabízí nápaditá řešení, jak zlepšit nakládání s odpady. Má tři hlavní poslání: zvýšení míry třídění, předcházení vzniku odpadu a snížení množství směsného komunálního odpadu. Aby toho dosáhla, tak nabízí řešení na míru pro každé město či obec. Více na www.meneodpadu.cz.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Zlatý erb
Denios
Syba
PSAS
Rema