Povodí Vltavy zná podobu svého nového provozního střediska ve Strakonicích. Vzešla z otevřené architektonické soutěže

| zdroj: Povodí Vltavy0

pvl-shromazdilova-fiser-slider5-2048x
zdroj: Povodí Vltavy

Státní podnik Povodí Vltavy při hledání podoby nového areálu provozního střediska ve Strakonicích zvolil cestu architektonické soutěže, coby nejtransparentnějšího způsobu výběru nejlepšího návrhu a týmu, se kterým dopracuje projekt až k jeho realizaci. Jasným přáním Povodí Vltavy bylo jít příkladem v šetrnosti k životnímu prostředí, využívání obnovitelných zdrojů a hospodaření s vodou. Provozní areál Povodí Vltavy ve Strakonicích by tak měl být vzorem výstavby respektující místní poměry, ochranu životního prostředí a udržitelnost, nejen pro veřejný sektor.

Porota určila jako vítězný návrh dvojice architektů z Brna Kristýny Shromáždilové a Lukáše Fišera, na kterém mimo jiné oceňuje provázání s řekou, které umožňuje výhledy, a dobré zasazení do svého okolí, kdy se budova nestaví zády ani k silnici ani k řece a nabízí uživatelům přívětivé prostředí a kvalitní pracovní zázemí. Druhou cenu získal pražský architektonický ateliér PROJEKTOR Václava Matějky a Evy Matějkové Šarochové. Třetí cenu porota udělila také pražskému týmu Ondřeje Tučka, Markéty Nikerle a Filipa Bernarda.

„Jsem velmi potěšen velkým zájmem o naši soutěž ze strany početné řady uchazečů nejen domácích, ale i z jiných zemí Evropy, kteří podali mnoho kvalitních návrhů. Bylo tedy z čeho vybírat. Věřím, že následné jednání s vítěznými autory vyústí v realizaci moderního provozního objektu, splňujícího přísná kritéria šetrného přístupu k životnímu prostředí a k využívání přírodních zdrojů, v souladu s celkovým zaměřením Povodí Vltavy při výkonu jeho činností,“ konstatuje Petr Kubala, generální ředitel státního podniku Povodí Vltavy.

Soutěže se zúčastnilo 57 týmů z České republiky, Slovenska i vzdálenější Evropy, návrh podaly například i architektonické týmy z Francie, Dánska nebo Lucemburska. Porota vybírala pouze na základě kvality návrhu, jména autorů se porotci dozvěděli až po svém rozhodnutí o udělení cen. Složení poroty, ale zejména všechny soutěžní návrhy jsou k vidění na stránkách organizátora soutěže CCEA MOBA. Na soutěž o návrh nyní standardně naváže tzv. jednací řízení bez uveřejnění, kde s týmy, které získaly cenu v soutěži, Povodí Vltavy bude jednat s cílem dohodnout se na smlouvě, kterou chce s tím nejúspěšnějším uzavřít již v létě. Zahájení samotné stavby je plánováno na rok 2025.

Předpokládané investiční náklady na realizaci projektu činí 85 mil. Kč bez DPH.