Povodí Moravy odklízí z vodní nádrže Brno stovky tun spláví

| zdroj: Povodí Moravy0

povodí moravy
zdroj: Povodí Moravy

Povodňové průtoky vnesly do vodní nádrže Brno velké množství spláví. Materiál, jehož množství se pohybuje ve stovkách tun, odklízejí zaměstnanci Povodí Moravy z blízkosti hráze s pomocí těžké techniky.

Pracovníci Povodí Moravy z hladiny brněnské přehrady odklízejí množství splaveného materiálu. Několik stovek tun odpadu (převážně větve, odpadky, pet lahve) do přehrady přinesly zvýšené průtoky během uplynulého víkendu, kdy průtoky v řece Svratce dosáhly i druhých stupňů povodňové aktivity. Spláví se drží u hráze vodní nádrže, odkud je vodohospodáři vytahují pomocí jeřábu do nákladních aut. Další spláví se nachází v zátokách.

Vodohospodáři odhadují, že splavený materiál bude muset odvézt přibližně stovka sklápěcích aut. Těžbu z blízkosti hráze zahájili v úterý 20. 4., práce budou probíhat celý příští týden. Po odtěžení spláví od hráze začnou pracovníci Povodí Moravy postupně těžit a odklízet splavený materiál i ze zátok brněnské vodní nádrže.

Po odtěžení spláví z hladiny vodní nádrže následuje proces usušení a roztřídění materiálu na plasty, dřevo a další, po kterém je možné vytěžené spláví ekologicky zlikvidovat. Průběh těžby závisí na počasí a směru větru, nelze proto předem plánovat.

Po poklesu průtoků v řekách a při vhodných povětrnostních podmínkách budou vodohospodáři odklízet spláví i z ostatních vodních nádrží. Nádrže dyjsko-svratecké vodohospodářské soustavy, zejména vodní nádrže Vranov, Vír a Nové Mlýny, během uplynulého víkendu zpomalily souběh povodňových průtoků. Bez vlivu vodních nádrží by průtok vody v Dyji pod soutokem s Jihlavou a Svratkou dosáhl třetích stupňů povodňové aktivity.

V loňském a předloňském roce bylo množství odklizeného materiálu na VD Brno přibližně 100 tun. Rekordní množství odpadu odklidili pracovníci Povodí Moravy v roce 2020, ve kterém kvůli povodňovým událostem odtěžili z nádrže a jejího okolí více než 500 tun splaveného materiálu. Některé druhy splaveného materiálu mají nepříznivý vliv na kvalitu vody v nádržích. Vedle přírodního materiálu se totiž do řek v době zvýšených průtoků mohou dostat i různé předměty a materiály např. z načerno založených skládek.