Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Poradíme, jak správně topit

| zdroj: Ostrava0

aktuality
zdroj: Ilustrační foto. Autor: Lukáš Kaboň

Na území Ostravy bylo díky několika kolům tzv. kotlíkových dotací vyměněno již 1 758 zastaralých domácích kotlů. Jejich výměna byla kromě dotací z evropských zdrojů podpořena i z městského rozpočtu, a to částkou 16,2 milionů korun. 

Jde o opatření, které má podstatný vliv na zlepšování životního prostředí v našem městě. Špatný provoz, zanedbaná údržba kotlů či spalování nekvalitních paliv však mohou mít stále významný vliv na kvalitu ovzduší. Vytápění pevnými palivy je jeden z nejvýznamnějších zdrojů, které vedle průmyslu a dopravy znečišťují naše ovzduší. 

„Informování obyvatel, jak správně topit, jak zvýšit efektivitu vytápění, ale také přispět ke zlepšení kvality ovzduší, je na počátku a v průběhu topné sezóny přínosné. Stejně jako v loňském roce budeme každý pátek v průběhu topné sezóny na webu zdravaova zveřejňovat informace týkající se vytápění rodinných domů pevnými palivy. V rámci této informační kampaně se občané dozví např. jaké mají používat palivo, jak se o kotel starat nebo jak jej obsluhovat,“ konstatovala Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora.

Programem zlepšování kvality ovzduší aglomerace Ostrava/Karviná/Frýdek-Místek bylo stanoveno opatření, kterým se má provozovatelům spalovacích stacionárních zdrojů na pevná paliva zvýšit povědomí, především o podílu těchto zdrojů na celkové úrovni znečištění ovzduší a faktorech, které ke zvýšenému znečišťování přispívají. Zároveň je cílem motivovat provozovatele používat k vytápění pouze kvalitních paliv.

Zintenzivnit informování obyvatel o postupu správného vytápění napomůže i Ministerstvem životního prostředí zřízený web https://jakspravnetopit.cz/.  V té souvislosti připomínáme, že platnost zákazu provozovat v rodinných domech, bytových domech a ve stavbách pro rodinnou rekreaci spalovací zařízení nižší, než 3. emisní třídy, byl odložen o rok a vstoupí v platnost až od 1. září 2024.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Zlatý erb
Denios
Syba
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.