Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Pokuta pro lesní školku

| zdroj: ČIŽP0

stop.png
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Nově založené lesní porosty a životní prostředí v lesích může negativně ovlivnit použití sazenic nevhodného původu. Podmínky, za nichž lze uvádět do oběhu sazenice a osivo lesních dřevin, jsou proto ošetřeny zákonem. Porušení těchto podmínek vyústilo ve dvě pokuty pro podnikatele a firmu navázanou na lesní školku v Dobešově.

Pokuta ve výši 250 tisíc korun, která je v právní moci od 13. června, šla na vrub fyzické osobě podnikající - panu MP. Pokutu 200 tisíc korun uložila Česká inspekce životního prostředí společnosti Lesní školka Dobešov s.r.o., kde je podnikatel jediným společníkem a jednatelem. V odvolacím řízení Ministerstvo životního prostředí pokutu pro fyzickou osobu podnikající potvrdilo a tu druhou snížilo na 100 tisíc korun.

Hlavní činností lesní školky v Dobešově na Vysočině je pěstování a prodej sazenic pro obnovu lesních porostů. Z kontroly, kterou zde provedli inspektoři ve spolupráci s Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů v prosinci loňského roku, vyšlo najevo, že společnost Lesní školka Dobešov nakupovala osivo a sazenice od různých dodavatelů a následně je dodávala panu MP, aniž by disponovala licencí k uvádění reprodukčního materiálu lesních dřevin do oběhu. K páchání přestupku docházelo v letech 2017 – 2020. Společnost identifikovaný nedostatek začala okamžitě řešit a o vydání licence si zažádala.

Podnikatel (který potřebnou licencí disponoval), pak přijaté sazenice a osivo „rozpěstoval“, vykázal ve svých evidencích a následně i sám dále uváděl do oběhu pro lesnické účely. Počet prodaného reprodukčního materiálu však přesahoval množství, které mohl z nakoupených sazenic a osiva dle klíčivosti a počtu semen vypěstovat. Průvodní listy vystavené k „přebývajícím“ sazenicím tudíž musely být fiktivní. Obsahovaly navíc chybné pěstební vzorce nekorespondující s vývojem a chybné počty rozpracovaných a prodaných vyklíčených rostlin. Tímto způsobem uvedl pan MP v průběhu let 2019 až 2021 do oběhu celkem 83 439 sazenic jedle bělokoré, jedle obrovské, dubu letního a smrku ztepilého s nejasným původem.

„Dle našeho názoru se nejednalo pouze o administrativní chyby. Nelze totiž vyloučit, že reprodukční materiál byl odběrateli použit pro zalesnění v místech, pro které nebyl vhodný,“ uvedl ředitel Odboru ochrany přírody, lesa a CITES Jan Klapuš. Průvodní list, který musí doprovázet reprodukční materiál z lesní školky, totiž obsahuje kromě identifikačních údajů o dodavateli a odběrateli také údaje o jeho původu, kategorii, účel použití a údaje označující vhodnost jeho použití. „V případě, že jsou v průvodním listu uvedené chybné údaje, je ohrožen genofond lesních dřevin, stabilita lesních porostů a celkově přírodní prostředí lesa,“ vysvětluje Jan Klapuš.

Podnikatel a jeho společnost svým počínáním porušili zákon č. 149/2003 Sb., který stanovuje zásady ochrany reprodukce genofondu lesních dřevin a podmínky, za nichž lze uvádět do oběhu reprodukční materiál lesních dřevin lesnicky významných druhů a umělých kříženců, určený k obnově lesa a k zalesňování a pro udržování a zvyšování biologické různorodosti lesa včetně genetické různorodosti stromů a pro trvale udržitelné hospodaření v lesích.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert