Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Pachové ohradníky chrání řidiče před střety se zvěří na 130 km silnic na Vysočině

| zdroj: Kraj Vysočina0

Pachové ohradníky chrání řidiče před střety se zvěří na 130 km silnic na Vysočině
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro oblast zemědělství a životního prostředí, je přesvědčen, že pachové ohradníky kolem silnic se osvědčily. „Statistiky vedené od roku 2010 dokonce poukazují na výrazný pokles střetů se zvěří, v některých místech řádově o desítky procent. Kraj Vysočina proto bude v ochraně frekventovaných silnic pokračovat,“ uvedl Martin Hyský.

Chráněných úseků na území Kraje Vysočina nyní nepřibývá, chráněno je už několik let 130 km silnic I. až III. třídy. Poprvé se pachové ohradníky na Vysočině objevily v roce 2010, kdy myslivci a lesní hospodáři rozmístili první kolíky kolem vybraných cest a nanesli ekologicky odbouratelnou pěnu. Ta obsahuje látku pachů predátorů, člověka, ale například i spáleniště, tedy pachů, které ve zvířeti evokují nebezpečí a zvyšují jeho ostražitost. Pachová stopa se aplikuje třikrát ročně, obvykle na jaře a následně dvakrát v průběhu léta a podzimu. „V tuto chvíli jednáme se společností Kooperativa o jejím zapojení do projektu pachových ohradníků. Příspěvek ve výši několika desítek tisíc korun by mohl pomoci k rozšíření chráněných úseků,“ uvedl Martin Kukla, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a majetku.

Po aplikaci pachových ohradníků došlo na ošetřených úsecích silnic ke snížení střetů s vozidlem oproti roku 2009 o 47 %. Oproti roku 2017 se srážky snížily o 29 % a roku 2018 o 11%.

Foto: ilustrační/ Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ