Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Ostrava snižuje znečištění ovzduší výsadbou zeleně

| autor: redakce0

Ostrava snižuje znečištění ovzduší výsadbou zeleně

Ostrava se tak stává prvním městem v republice, které získalo grant z komunitárního programu Evropské unie. Program, ze kterého dotace přijdou (Urban Innovative Actions), slouží k podpoře nejinovativnějších projektů v Evropě a nese s sebou značnou prestiž.

„To, že jsme získali grant pro podporu nejinovativnějších projektů v Evropě jako první město v republice a teprve čtvrté ve střední Evropě je skvělým vysvědčením pro Ostravu i celý region.Těší mne, že se projekt týká tématu pro naše město zcela zásadního, kvality ovzduší. Metoda využití stromů a zeleně k záchytu vzdušných nečistot takto inovativním způsobem je velice zajímavá - a přitom přirozená,“ podotýká ostravský primátor Tomáš Macura.  

Na projektu se významně podílí také Moravskoslezský kraj, který zpracovával žádost o dotaci a spolu se Statutárním městem Ostrava se na něm finančně spolupodílí. „Ne nadarmo nese Moravskoslezský kraj titul Smart Region. V dnešní době je využívání nejmodernějších technologií a inovačních metod nepostradatelné. Máme-li nějaké ambice a cíle, bez odvážných projektů se neobejdeme. Postupy, které bude projekt Clairo využívat, jistě přinesou výsledky, po kterých už dlouho voláme všichni. Jsem rád, že máme silné partnery, se kterými se nám podaří podniknout další kroky k tomu, aby se nám všem v Moravskoslezském kraji lépe dýchalo,“ řekl hejtman kraje Ivo Vondrák. 

Hlavním cílem projektu CLAIRO (z anglického názvu: CLean AIR and CLimate Adaptation in Ostrava and other cities) je postupné a systematické snížení znečištění ovzduší komplexním plánováním a výsadbou městské zeleně s osvědčeným pozitivním vlivem na kvalitu ovzduší, založené na přesném měření, vyhodnocených datech, inovativních řešeních, zapojení odborníků z různých sektorů, převedení do jiných měst. Vzhledem ke složitosti problematiky znečištění ovzduší je téma řešeno na celé úrovni aglomerace, jinak nelze dosáhnout skutečného zlepšení.

Čtyři inovativní funkce zahrnují:

  • Využití inovativní metodiky pro návrh městské zeleně v nejúčinnější struktuře a složení.
  • Aplikace nové generace čidel, která umožňují rychlé a krátkodobé měření jak organických, tak anorganických látek.
  • Posilování odolnosti rostlin pomocí nových fytohormonů a biostimulantů.
  • Identifikace a podíl nových řešení v oblasti rostlin s dopady na kvalitu ovzduší.

Vybraná zeleň bude vysázena za odborného dozoru Slezské univerzity v městském obvodu Radvanice a Bartovice.  Data budou vyhodnocována průběžně přesným měřením znečištění, což bude mít na starost Vysoká škola báňská v Ostravě. Zeleň bude ošetřována speciálními zálivkami, vytvořenými ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci, snižujícími vliv vnějšího prostředí na kondici zeleně a zlepšující obecně její stav.

Rozpočet projektu CLAIRO bude přibližně 65 milionů korun, dotace z evropských fondů představuje 52,7 milionů korun. Ostrava projekt realizuje ve spolupráci s projektovými partnery Moravskoslezský kraj, Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Slezská univerzita v Opavě, Univerzita Palackého v Olomouci, SOBIC Smart & Open Base for Innovations in European Cities and Regions a Regionální sdružení územní spolupráce Těšínského Slezska. 

Výsledky se budou využívat nejen na území města Ostravy, ale i v nadnárodním měřítku na evropské úrovni.

Zdroj: Ostrava.cz, Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava

Foto: ilustrační/ Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert