Města a obce podnikají kroky, aby dokázaly splnit náročné cíle, které jim stanovuje aktuální platná odpadová legislativa. V jednání jsou však další legislativní úpravy, které by mohly narušit úspěšný chod již rozběhnutých projektů. Město Ostrava má propracovaný systém nakládání s odpady, jehož nedílnou součástí jsou odpadní PET lahve.
Narušení funkčního systému sběru odpadů
„Zavedení zálohového systému na PET-lahve a plechovky nevidíme jako příliš šťastné řešení, jde o krok, který může narušit celý systém nakládání s komunálním odpadem ve městě,“ upozorňuje náměstek primátora Aleš Boháč.
Sběru tříděného odpadu věnuje Ostrava dlouhodobě velkou pozornost. Systém odpadového hospodářství je efektivní, vyvíjel se s ohledem na výrazné legislativní změny v roce 2021. Do projektů na jeho optimalizaci byly investovány nemalé finanční prostředky. S odpadními PET lahvemi se v rámci toku odpadů počítalo a jejich výpadek by znamenal značné komplikace.
Společný sběr a nová třídící linka
„Aktuálně komunikujeme s ministerstvem a usilujeme o rozšíření možnosti společného sběruvyužitelných složek komunitního odpadu – plast, papír, nápojové kartony a kovové obaly, kterou třeba s kumulací dalších opatření ministerstva životního prostředí vidíme jako schůdnou,“ říká náměstek primátora.
Společný sběr více komodit vytříděného odpadu představuje úsporu nákladů na svoz, menší nároky na prostor i zvýšení pohodlí pro občany.
„Projekt společného sběru byl pilotně realizován v Ostravě-Bartovicích, městském obvodu, jehož jsem starostou, a vyhodnocen jako úspěšný. Množství směsného komunálního odpadu ve sledované oblasti se snížilo o cca 30 %, množství využitelných odpadů v jednotlivých komoditách stouplo o 30–50 %. Bylo ověřeno, že je to způsob, jak zvýšit efektivitu svozu a využití komunálních odpadů zejména v návaznosti na moderní automatické třídicí linky,“ přibližuje detaily Aleš Boháč.
Zcela nová třídící linka bude v Ostravě v provozu již od září. Bude využívána zejména pro vytřídění využitelných složek ze směsného komunálního odpadu. Linka je uzpůsobena i k dotřiďování vytříděného odpadu ze žlutých kontejnerů – tedy plastů, nápojových kartonů a kovových obalů.
„Po uvedení linky do provozu dojde ke zvýšení podílu vytříděných PET-lahví a plechovek na více než 90 % obalů, předaných k další recyklaci,“ doplňuje Boháč.
Cíle sběru budou tímto naplněny. Nebude třeba dalších investic do paralelního systému. Občané budou pokračovat v třídění odpadu způsobem, na který jsou zvyklí. PET lahve se k dalšímu zpracování budou přepravovat ekonomicky i ekologicky smysluplně spolu s dalšími komoditami. Investice do již realizovaných technologií nepřijdou vniveč.
Budoucnost společného sběru v Ostravě
„Projekt společného sběru zatím do dalších oblasti nerozšiřujeme, protože tento způsob separovaného sběru komunálních odpadů nebyl ministerstvem životního prostředí podporován a zatím nemá oporu v zákoně o odpadech. Jsme přesvědčeni o větším komfortu pro občany a vyšší efektivitě sběru i rapidním snížení množství nevyužitelného odpadu na skládku,“ uvádí argumenty pro rozvoj tohoto systému Aleš Boháč.
Naplnit kontejner více složkami tříděného odpadu je snazší, nádoby jsou využité. Navíc zaberou méně místa a je tedy možné je umístit do větší blízkosti domácností. To vede k navýšení třídění, což se ukazuje zejména u kovů.
Komentáře