Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Vladimír Sochor, MPO: Opatření ke snížení energetické náročnosti veřejného osvětlení a význam teploty chromatičnosti

| autor: Vladimír Sochor, MPO0

Vladimír Sochor, MPO: Opatření ke snížení energetické náročnosti veřejného osvětlení a význam tepl

DOTACE NA REKONSTRUKCE VEŘEJNÉHO OSVĚTLENÍ A SNIŽOVÁNÍ SVĚTELNÉHO ZNEČIŠTĚNÍ

V programu EFEKT je pouze jedna aktivita na poskytování investičních dotací s názvem Opatření ke snížení energetické náročnosti veřejného osvětlení a je na rekonstrukci veřejného osvětlení. Maximální výše této dotace, kterou žadatel může získat, je až 2 miliony Kč, respektive 50 % ze způsobilých výdajů. Města a obce mohou požádat o dotaci a k žádosti musí mimo jiné přiložit energetický posudek zpracovaný energetickým specialistou, pasport veřejného osvětlení, zatřídění komunikací podle platné normy a další technické dokumenty. Výzva k podání žádosti o dotaci v rámci této aktivity byla vyhlášena v srpnu a příslušné žádosti o dotaci bude možné podat pro rok 2020 od 1. září do 31. října 2019.

MPO se snaží zpřesňovat a vyjasňovat technické podmínky, za kterých je možné dotaci získat, je dostupný Metodický pokyn pro žadatele o dotaci na rekonstrukci veřejného osvětlení a také Příručka pro zpracovatele energetických auditů a posudků soustav veřejného osvětlení.

Začátkem roku 2018 došlo k domluvě mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem životního prostředí o rozšíření finančního rámce rozpočtu na dotace pro rekonstrukce veřejného osvětlení s tím, že MŽP v rámci Národního programu životní prostředí bude dotačně podporovat rekonstrukci veřejného osvětlení ve městech a obcích, které se nacházejí v chráněných krajinných oblastech prostřednictvím Státního fondu životní prostředí a MPO městům mimo oblasti CHKO jako doposud z rozpočtu programu EFEKT. Kromě objemu 90 milionů Kč, který bude připraven pro rok 2020 na rekonstrukce veřejného osvětlení v programu EFEKT, bude mít MŽP prostřednictvím Národního programu životní prostředí, který je administrovaný Státním fondem životního prostředí, pro rok 2020 alokováno pravděpodobně opět 30 milionů Kč.Přečtěte si také:

Investovat do úspor energie se vyplácí, říká Vladimír Sochor z MPO

Vladimír Sochor: MPO nabízí státní podporu i na zpracování studie proveditelnosti
PODSTATNÁ BUDE TEPLOTA CHROMATIČNOSTI

MŽP převzalo veškeré podmínky poskytování dotací a požadavky jsou rozšířeny o snižování světelného znečištění, které se projevuje v barvě světla u nově instalovaného osvětlení, což je technicky vyjádřeno v parametru teploty chromatičnosti. Obě ministerstva se shodla na tom, že MPO se v tomto ohledu přizpůsobí v teplotě chromatičnosti podporovaných svítidel podmínkám MŽP a budou zvýhodněny žádosti, u kterých v celém rekonstruovaném úseku budou osazována svítidla s teplotou chromatičnosti maximálně 2700 K (kelvinů). Teplota chromatičnosti vychází ze spektrálního složení vyzařovaného světla. Tradiční sodíkové výbojky mají velmi žluté světlo a nabývají velmi nízkých hodnot (2000 kelvinů). LED svítidla především z počátku jejich výroby měla velmi chladné světlo (5000 kelvinů a více). V současné době se již svítidla vyrábí i s teplotou chromatičnosti na úrovni sodíkových výbojek.

Provedenými výzkumy bylo zjištěno, že velmi chladné, studené světlo obsahuje vyšší podíl modré složky světla, které má negativní vliv na rostliny, živočichy i člověka. Modrá složka světla povzbuzuje organismus a je přítomna přes den ve slunečním svitu.

Dá se říci, že v obcích, kde veřejné osvětlení s vyšší chromatičností svítí celou noc nebo její podstatnou část, je potom patrný negativní vliv na životní prostředí v jeho okolí.


Foto: Vladimír Sochor archivMáte dotazy či připomínky?

Napište nám,

vaše názory nás zajímají.

Tento portál tvoříme společně.Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert