Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Obce v národních parcích mohou vyměnit veřejné osvětlení. Pomůže jim dotace MŽP

| zdroj: MŽP0

15743436583_ae9de9d9d6_c
zdroj: flickr.com

Energeticky úspornější, s levnějším provozem i s mnohem menším světelným smogem. Dotace ministerstva životního prostředí pomůže obcím v národních parcích vyměnit staré lampy veřejného osvětlení za šetrnější a úsporná svítidla. O příspěvek mohou požádat do konce února 2025. Ve výzvě z programu PUBGRID Modernizačního fondu mají nachystáno celkem 230 milionů korun.

„Vyhlásili jsme vůbec první výzvu z Modernizačního fondu, která je zaměřena na komplexní obnovu a modernizaci soustav veřejného osvětlení. Pro obce to ale není velká novina, jako ministerstvo podporujeme výměnu nevyhovujících pouličních světel dlouhodobě, a to nejen v národních parcích. Dosud jsme podpořili 115 projektů, které získaly celkovou dotaci ve výši téměř 143 milionů korun. Teď máme ve výzvě připraveno 230 milionů,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík.

Program umožní samosprávám obcí na území národních parků investovat do moderního veřejného osvětlení. Ve městech a vesnicích tak mohou vyměnit staré světelné zdroje za nové. Přínosy budou pro samosprávy, občany i přírodu evidentní.

„Technologie jdou stále kupředu. Modernizací obce ušetří výdaje za energie, které jsou podstatnou položkou obecních rozpočtů. Přispějeme nejen ke snížení spotřeby, ale také k omezení světelného smogu, který má negativní dopady na lidský organismus i okolní ekosystémy. Navíc jsou sloupy veřejného osvětlení součástí veřejného prostoru a ty nové mohou být i hezčí,“ dodává ministr Hladík.

Výzva je vyhlášena z Modernizačního fondu z podprogramu PUBGRID. Dotace se týká nejen samotného osvětlení, ale také souvisejících opatření, které umožňují budoucí zapojení soustav veřejného osvětlení do širší městské infrastruktury. Mohou se tak instalovat inovativní technologické prvky, například na omezení světelného znečištění či pro alternativní dopravu.

Výše dotace se odvíjí od úspory primární energie, jíž se náhradou za moderní osvětlení dosáhne. „Výpočet bude vycházet z jednotkové dotace, která je 60 korun za 1 kWh uspořené primární energie, u jednotkové dotace pro pořízení inovativních technologických prvků to je 15 korun za 1 kWh. Obcím proplatíme až 75 % realizačních výdajů,“ říká Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR, který žádosti o dotace přijímá a vyhodnocuje.

Výzva rezortu ministerstva životního prostředí je určena obcím, jejichž aspoň část katastru leží v národním parku. Seznam obcí je možné najít jako přílohu dotační výzvy. Příjem žádostí o dotace probíhá online u Státního fondu životního prostředí ČR a poběží až do 28. února 2025.

Investice do modernizace soustav veřejného osvětlení stát poskytuje městům a obcím řadu let, a to koordinovaně prostřednictvím titulů Ministerstva životního prostředí a Ministerstva průmyslu a obchodu. Zatímco MŽP se v aktuální výzvě zaměřuje na investiční podporu obcí v národních parcích, MPO má v programu EFEKT na rekonstrukci pouličních světel připraveny prostředky pro obce, ležící mimo katastr národních parků. V aktuálně otevřené dotační výzvě z Národního plánu obnovy mohou podávat žádosti do konce letošního roku.

Dokumenty k výzvě PUBGRID č. 1/2024 – pro obce v NP

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj