Zavedení zálohového systému v České republice se pomalu blíží. Podle plánů ministerstva by k tomu mělo dojít v polovině roku 2025. Zavedení systému záloh podle iniciativy Zálohujme.cz povede k významnému snížení množství odpadu v přírodě a sníží dopad systému sběru nápojových obalů o 28 procent.
V květnu tohoto roku představilo Ministerstvo životního prostředí plány na zavedení plošného zálohového systému na nápojové obaly. Ten by mohl být spuštěn v polovině roku 2025 „V přírodě každý rok končí až 100 milionů PET lahví a podobné množství plechovek. Těšíme se, že už za rok a půl dostane každá PET lahev a plechovka šanci být cirkulární, a tak stále užitečná,“ komentuje Lutfia Volfová, mluvčí platformy Zálohujme.cz. Zavedení systému také podporuje starosta obce Němčovice a předseda krajského Sdružení místních samospráv Plzeňského kraje Karel Ferschmann: „Ve svém okolí se setkávám s jednoznačnou podporou zavedení systému záloh. Zálohový systém hraje klíčovou roli ve snížení množství odpadu v přírodě a splnění našich závazků na podporu životního prostředí.”
Díky husté síti sběrných míst, bude zálohování dostupné pro většinu obyvatel, včetně těch v malých obcích. Podle návrhu ministerstva, pokud v malé obci nad 300 obyvatel není prodejna nad 50 metrů čtverečních, která by byla do systému zapojena, bude v ní muset operátor* zařídit odběrné místo, aby mohl vracet PETky a plechovky každý. Obce navíc na novém zálohovém systému neprodělají. Podle návrhu Ministerstva životního prostředí by jim měla připadnout část z peněz za nevrácené zálohové obaly. „Kromě toho jsem přesvědčený o tom, že se sníží počet vývozů žlutých kontejnerů, a tím ušetříme jako obec za svoz,” doplňuje starosta Ferschmann.
Každý, kdo si koupí nápoj v PET lahvi nebo plechovce* po zavedení systému záloh, bude mít možnost prázdnou lahev vrátit do tzv. zálohomatu. Po odevzdání prázdné láhve, ji přístroj pomocí čárového kódu identifikuje a vytřídí. Vyčištěné nápojové obaly připravené k recyklaci se rozdrtí na malé vločky, které projdou přísnou kontrolou kvality. Poté z nich vznikne nová PET láhev s přidáním malého množství nového materiálu. Podobným procesem projde i plechovka, a to bez snížení kvality materiálu.
Podívejte se, jak PET láhev získává nový život:
Sousedé si systém pochvalují
Sousední Slovensko zavedlo zálohový systém na nápojové obaly v roce 2022. Po téměř dvou letech fungování si stát, obce i občané systém chválí. Největší pozorovanou změnou je snížení množství volně pohozených odpadků v přírodě, tzv. litteringu. Podle posledního průzkumu zřizovatele systému, Správce zálohového systému, je péče o životní prostředí a jeho ochrana na Slovensku hlavní motivací pro vracení obalů. Kromě toho se naši sousedé mohou pochlubit vysbíráním přibližně 800 milionů zálohovaných obalů v roce 2023. Toto číslo ukazuje 90% návratnost obalů a uzavření tzv. cirkulární smyčky, tedy opětovnému využití materiálů.
*Plastové lahve o objemu 0,1 litru až 3 litry od nealkoholických nápojů a alkoholických nápojů do 15 % alkoholu (tj. lahve od stolních i minerálních vod, džusů, ovocných či zeleninových šťáv, piva apod.) a plechovky o objemu 0,1 litru až 3 litry od nealkoholických nápojů a alkoholických nápojů do 15 % alkoholu (typicky od energetických nápojů, limonády, piva atd.).
*Fungování celého systému bude zajišťovat nový systém (tzv.operátor), založený výrobci. Ministerstvo životního prostředí operátorovi udělují autorizaci a kontroluje jeho činnost jako u jiných kolektivních systémů. Operátor bude financován z poplatků výrobců, výnosů z prodeje druhotných surovin a nevyplacených záloh. Mimo jiné bude mít na starosti osvětu a zajištění informací pro spotřebitele.
Iniciativa Zálohujme.cz byla založena na jaře roku 2018 a od té doby akceleruje celospolečenskou debatu o zavedení systému vratných záloh na nápojové PET lahve a plechovky v Česku, aby došlo k posílení principů oběhového hospodářství. Za dobu své činnosti představila celou řadu odborných studií, jak zlepšit sběr nápojových PET lahví a plechovek, aby se po použití nestávaly bezcenným odpadem, ale plnohodnotnou surovinou umožňující opakovanou recyklaci „z lahve do lahve“ a z “plechovky do plechovky”.
Více na: www.zalohujme.cz
Komentáře