Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Obce a obnovitelné zdroje

| autor: Hana Tomášková0

OZE0
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

K nejjednodušším opatřením, která mohou obce v oblasti energií realizovat, patří okamžité úspory na veřejných budovách. Velkou roli hraje také poradenství pro občany, které je prevencí před úpadkem do chudoby. Tato a další doporučení zazněla na konferenci Fotovoltaika v praxi.

Martin Ander ze Svazu moderní energetiky ve své přednášce Fotovoltaika a další šance pro moderní energetiku mimo jiné uvedl:

Doporučení pro obce, co dělat v této době:

  • Okamžité úspory na vlastních budovách, ale i poradenství pro občany – nejjednodušší opatření s velkým efektem – vyhnout se padnutí do energetické chudoby
  • Kontrola uzavřených smluv
  • Audit – seznam opatření, která lze v tuto chvíli udělat
  • Nesoustředit se chaoticky na co největší množství zdrojů, nejdříve se pokusit o energeticky efektivní budovy, optimalizace spotřeby
  • Informační kampaň
  • Motivační/ dotační programy pro občany, aby realizovali energeticky úsporná opatření. - Řada lidí z rodinných domů by do dalších projektů šla, ale kvůli aktuální hypotéce nemají možnost, nemají peníze předem. Dotace se vyplácejí až zpětně.

V oblasti fotovoltaiky sledujeme dva obory, které mají v České republice velkou budoucnost:

  • Agrivolatika
  • Plovoucí fotovoltaika

Agrivoltaika

Název může být trochu zavádějící, ale v případě agrivoltaiky nejde jen o to dát panely na pole nebo zatravněnou plochu. Je to podmíněno výnosem ze zemědělské půdy. Jde tedy o dvojí využití. Řada zemědělců by toto řešení uvítala – je tak možné přistínění plodiny, přivýdělek z vyrobené elektřiny apod.

Zatím v zákoně agrivoltaika není povolená. Ale připravuje se změna. Již tedy vznikají první záměry – např. umístění FVE na vinohradech na jižní Moravě.

Plovoucí fotovoltaika

Jde o umístění FVE na plochy umělých nádrží, zaplavených dolů atd. Nyní se v České republice projekt tohoto typu testuje.

Větrné turbíny

Další možností, která má pro Českou republiku potenciál, je instalace větrných turbín. U nás instalované výkony jsou zatím velmi nízké.

Větrné turbíny by hrály i velkou roli ve stabilizaci sítě. Solární energie má největší výkon v létě, větrné turbíny v zimě. Je důležitá diverzifikace zdrojů.

Současná odmítavá stanoviska ke stavbám větrníků se mohou změnit po zavedení komunitní energetiky. Až budou mít lidé bydlící v okolí větrných turbín možnost využívat elektřinu z těchto zařízení, budou se k projektům stavět odlišně. Pokud nemohou čerpat výhody z větrných turbín, nemají důvod pro akceptaci staveb důvod.

Bioplyn

Využití bioplynu má obrovský potenciál. Již dnes je to největší obnovitelný zdroj. Jeho využití je velmi variabilní – výroba elektřiny, tepla, biometanu. Slouží jako palivo pro veřejnou dopravu – využívá se v Brně. Jde o možnost s velkou budoucností.

Energetické úspory

Jde o energii, kterou nemusíme vyrobit. Realizuje se prostřednictvím zateplování, výměny oken, renovace apod. – potenciál se pohybuje až na úrovni 90 %.

Energetický management

Řada obcí nemá problém s přípravou plánu, jak zajistit hospodaření s energiemi ve veřejných budovách. Někdy však zapomínají na lidské zdroje potřebné k realizaci. Ta potom vázne. Je proto nutné věnovat pozornost alokaci prostředků na lidské zdroje. Ve velkých městech je nutné počítat s tím, že půjde o celé oddělení, aby bylo možné obsáhnout veškeré budovy.

Konferenci Fotovoltaika v praxi pořádala VIDA conference dne 14. září 2022 v Praze, pro zájemce byla i možnost online sledování.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert