Obaly z vánočních dárků nemusí končit jako odpad

| autor: Hana Tomášková| zdroj: samosebou0

vánoční dárek
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Včerejší Štědrý večer přinesl jistě mnoho potěšení v podobě rodinných setkání. Neobešel se také bez tradičních dárků. Ty sice nosí Ježíšek, ale o vánoční obaly se musí postarat obdarovaný. Tak hurá na to.

Vánoční papír

Některé vánoční papíry lze ještě využít k výtvarným aktivitám. Pokud je papír dále nepoužitelný, podívejte se, kam s ním:

• Balicí papír bez povrchové úpravy – kontejner na tříděný papír
  • Ruční a přírodní papíry bez úprav – kontejner na tříděný papír
  • Křídový papír – směsný komunální odpad
  • Voskovaný papír – směsný komunální odpad
  • Lesklý papír se speciální povrchovou úpravou – směsný komunální odpad
  • Průsvitný papír – pauzovací (pauzák) – směsný komunální odpad

Balicí papír nesmí být znečištěný. Problematická je zejména mastnota, přídavky barev, lepidel a jiných chemikálií. Menší kousky lepicí pásky však nejsou překážkou.

Směsové obaly

Jde o obaly z více druhů materiálů – obálky apod. Pokud to jde, oddělte jednotlivé materiály od sebe a jednotlivé druhy roztřiďte. Pokud to nejde, je nutné obal vyhodit do směsného komunálního odpadu.

Krabice

Krabice po jednom použití je škoda vyhazovat. Je to obalový materiál, o který je zájem a lze jej opakovaně využít. Pokud je chcete odevzdat k opětovnému použití, kam s nimi zjistíte na mapě: Kartonové krabice.

Stejně tak je tomu s výplněmi krabic. Ty jsou navíc obtížně recyklovatelné, tak je škoda je nevyužít znovu. Na mapě najdete místa, kde lze odložit papírové výplně i plastové výplně. Některé materiály lze nabídnout školám, školkám či komunitním sdružením na výtvarné aktivity.

Rozložit či sešlapat znamená ušetřit

Pokud budete krabice odkládat do odpadu, nezapomeňte je rozložit. To je klíčová věc. Stále se mluví o zdražování odpadového hospodářství. Rostou náklady na svoz odpadu i jeho likvidaci. Když pár jedinců vyhodí do modrého kontejneru nerozloženou krabici, nádoba je rázem plná.

Přeplněná stanoviště kontejnerů jsou po Vánocích dílem občanů, kteří obaly nesešlapávají. A svozovce je jedno, jestli vyveze nádobu s jednou či dvěma nerozloženými krabicemi či poctivě naplněnou popelnici. Však to občané zaplatí tak jako tak.

Opětovné využití obalů

Některé obaly lze využít znovu i v rámci domácnosti, jiné můžete nabídnout dále. Na obaly je třeba se dívat ne jako na odpad, je lepší vidět jeho další použití.

Obal není odpad - nabídka a poptávka použitého obalového materiálu