Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

O cyklisty bude v Jihočeském kraji opět velmi dobře postaráno

| zdroj: Jihočeský kraj0

O cyklisty bude v Jihočeském kraji opět velmi dobře postaráno
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Tato nadace obhospodařuje a stará se o pohodlí a bezpečnost cyklistů z celého světa na více než 5 000 km cyklistických tras v celém Jihočeském kraji. A nejde jen o menší cyklotrasy, ale i o páteřní trasy – Vltavská, Otavská, Lužnice, Zlatá stezka nebo třeba evropská mezinárodní dálková trasa sledující linii tzv. “Železné opony” od Barentsova až po Černé moře – Eurovelo 13. Díky nadaci Jihočeské cyklostezky se také milovníci tohoto nejoblíbenějšího sportu v České republice mohou zúčastnit mnoha desítek akcí po celém kraji a společně tak poznávat netušené krásy Jihočeského kraje ze sedla bicyklu.

„O to, aby se cyklisté u nás cítili v bezpečí, se stará skupina osmi auditorů a více jak dvacetičlenná pracovní skupina. Auditoři minimálně jednou ročně projedou všechny cyklotrasy a pokud někde zjistí zničené značení, vytržený sloupek, velmi zničený povrch nebo jiný problém, vše se hned řeší a pokud to jde, ihned opravuje,“ dodává ředitel nadace Jan Vlášek.

Další nezbytnou činností, kterou Nadace Jihočeské cyklostezky provádí je vytipovávání nebezpečných úseků a jednání o jejich přeložení. Některé cyklotrasy se budovaly před více než dvaceti lety, kdy provoz na některých komunikacích nebyl až tak velký. Bezpečnost je vždy na první místě a proto je třeba některé úseky pokud to jde překládat nebo projektovat stavbu nových cyklostezek tak, aby se cyklisté na jihu Čech nemuseli bát o své zdraví. Z posledních akcí jde třeba o novou cyklostezku mezi Volary a Soumarským mostem nebo na Lipensku v Černé v Pošumaví.

Nadace se kromě údržby věnuje i plánování a přípravě podkladů pro nové trasy. Zatím poslední je plánování dálkové trasy ze západu na východ jižních Čech s napojením na cizinci velmi oblíbenou trasu Praha - Vídeň. Půjde o spojení z oblasti Blatenska, přes Písecko až do České kanady a dále.

Aby se cyklisté na jihu Čechy cítili opravdu komfortně, stará se Nadace Jihočeské cyklostezky také o různé vybavení odpočinkových míst, dotačními programy podporuje v rámci cyklo akcí místní podnikatele a nyní plánuje i nový cyklo-portál, který zvýší komfort plánování cyklovýletů po celém Jihočeském kraji.

Že je potřeba se o cyklostezky a komfort návštěvníků na dvou kolech starat dokazují i poslední čísla. Na minimálně jednodenní cyklo-dovolenou míří na jih Čech přes 2 miliony turistů ročně, z toho jen cyklostezku z Českých Budějovic do Hluboké nad Vltavou projelo v minulém roce přes 311 tisíc cyklistů.

Foto: zdroj Jihočeský kraj

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ