O cyklisty bude v Jihočeském kraji opět velmi dobře postaráno

| zdroj: Jihočeský kraj0

O cyklisty bude v Jihočeském kraji opět velmi dobře postaráno

Tato nadace obhospodařuje a stará se o pohodlí a bezpečnost cyklistů z celého světa na více než 5 000 km cyklistických tras v celém Jihočeském kraji. A nejde jen o menší cyklotrasy, ale i o páteřní trasy – Vltavská, Otavská, Lužnice, Zlatá stezka nebo třeba evropská mezinárodní dálková trasa sledující linii tzv. “Železné opony” od Barentsova až po Černé moře – Eurovelo 13. Díky nadaci Jihočeské cyklostezky se také milovníci tohoto nejoblíbenějšího sportu v České republice mohou zúčastnit mnoha desítek akcí po celém kraji a společně tak poznávat netušené krásy Jihočeského kraje ze sedla bicyklu.

„O to, aby se cyklisté u nás cítili v bezpečí, se stará skupina osmi auditorů a více jak dvacetičlenná pracovní skupina. Auditoři minimálně jednou ročně projedou všechny cyklotrasy a pokud někde zjistí zničené značení, vytržený sloupek, velmi zničený povrch nebo jiný problém, vše se hned řeší a pokud to jde, ihned opravuje,“ dodává ředitel nadace Jan Vlášek.

Další nezbytnou činností, kterou Nadace Jihočeské cyklostezky provádí je vytipovávání nebezpečných úseků a jednání o jejich přeložení. Některé cyklotrasy se budovaly před více než dvaceti lety, kdy provoz na některých komunikacích nebyl až tak velký. Bezpečnost je vždy na první místě a proto je třeba některé úseky pokud to jde překládat nebo projektovat stavbu nových cyklostezek tak, aby se cyklisté na jihu Čech nemuseli bát o své zdraví. Z posledních akcí jde třeba o novou cyklostezku mezi Volary a Soumarským mostem nebo na Lipensku v Černé v Pošumaví.

Nadace se kromě údržby věnuje i plánování a přípravě podkladů pro nové trasy. Zatím poslední je plánování dálkové trasy ze západu na východ jižních Čech s napojením na cizinci velmi oblíbenou trasu Praha - Vídeň. Půjde o spojení z oblasti Blatenska, přes Písecko až do České kanady a dále.

Aby se cyklisté na jihu Čechy cítili opravdu komfortně, stará se Nadace Jihočeské cyklostezky také o různé vybavení odpočinkových míst, dotačními programy podporuje v rámci cyklo akcí místní podnikatele a nyní plánuje i nový cyklo-portál, který zvýší komfort plánování cyklovýletů po celém Jihočeském kraji.

Že je potřeba se o cyklostezky a komfort návštěvníků na dvou kolech starat dokazují i poslední čísla. Na minimálně jednodenní cyklo-dovolenou míří na jih Čech přes 2 miliony turistů ročně, z toho jen cyklostezku z Českých Budějovic do Hluboké nad Vltavou projelo v minulém roce přes 311 tisíc cyklistů.

Foto: zdroj Jihočeský kraj