Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Nový kotel mohou domácnosti v Ostravě získat i bez vlastních úspor

| zdroj: Město Ostrava0

Nový kotel mohou domácnosti v Ostravě získat i bez vlastních úspor

Moderní a ekologické vytápění mohou obyvatelé Ostravy získat i bez vlastních finančních prostředků. Město poskytne vlastníkům rodinných domů bezúročnou zápůjčku, aby jim usnadnilo poměrně nákladnou výměnu kotle a také aby podpořilo zlepšení ovzduší na svém území. Půjčka je určena na předfinancování výměny nevyhovujících kotlů na pevná paliva. Tyto peníze lidem pomohou do doby, než jim bude vyplacena tzv. kotlíková dotace, kterou poskytuje Ministerstvo životního prostředí.

Žádosti o půjčky město přijímá až do vyčerpání stanovených finančních prostředků. V současnosti je na ně k dispozici bezmála 50 milionů, celkem je možné na půjčky vyčerpat 72 milionů korun z příspěvku ministerstva.  O zápůjčku mohou zájemci magistrát požádat až poté, co uzavřou smlouvu s Moravskoslezským krajem, který administruje kotlíkové dotace pro občany kraje. Bezúročné zápůjčky získají nejdříve ti žadatelé, kteří o ně projevili zájem v průzkumu prováděném městem v prvním čtvrtletí letošního roku.

„Úspěšným ostravským žadatelům o kotlíkovou dotaci jsme už vyplatili téměř devět a půl milionu korun a jsme připraveni poskytovat další příspěvky na výměnu starého kotle za nový. Deset tisíc z ostravského rozpočtu spolu s dotací státu a kraje zajistí žadateli částku ve výši až sto čtyřicet pět tisíc korun, která by měla pokrýt veškeré náklady na výměnu standardního kotle, u tepelného čerpadla přibližně polovinu. Uhradit ale takovou sumu z vlastních prostředků může být nad možnosti některých domácností, proto znovu nabízíme ostravským žadatelům možnost bezúročné zápůjčky. Výměnu kotle tak nemusí do doby, než obdrží dotaci, financovat ze svého,“ upřesnila náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Při výměně nevyhovujícího kotle za tepelné čerpadlo, nebo za kotel na biomasu, je maximální výše půjčky 200 tisíc, v případě výměny za plynový kondenzační kotel je to 150 tisíc korun.  Město zápůjčkami nezatěžuje vlastní rozpočet, poskytuje je z prostředků Státního fondu životního prostředí, které pro tento účel uvolnilo Ministerstvo životního prostředí.

Domácnosti si mohou místo starých, ručně plněných kotlů na tuhá paliva z kotlíkové dotace pořídit kotel na biomasu, plynový kondenzační kotel, nebo tepelné čerpadlo.  Dotaci mohou využít také na úpravu spalinové cesty a s tím spojené stavební práce, případné na nákup akumulační nádoby, pořízení projektové dokumentace, zhotovení plynové přípojky, či na zkoušky a testy zařízení.

Kotlíkové dotace začalo Ministerstvo životního prostředí poskytovat majitelům rodinných domků v regionech postižených znečištěným ovzduším v roce 2016. V prvních letech město podpořilo částkou bezmála 5,3 milionu korun výměnu 629 kotlíků.

Z druhé vlny dotací zatím příspěvek vyčerpalo 420 žadatelů, kterým město přispělo celkem 4,1 milionu korun a poskytlo 35 bezúročných zápůjček v hodnotě 4,083 milionu korun. Celkově by se mělo ve druhé vlně v Ostravě vyměnit 791 kotlů.

V aktuální, třetí vlně kotlíkové výzvy žádost Moravskoslezskému kraji podalo 295 zájemců z Ostravy. Na území města si tak vyměnilo nebo vymění starý kotel za nový ve třech vlnách kotlíkových dotací celkem 1715 domácností. Ještě před rokem 2016, kdy byla vyhlášena první výzva, si vyměnili majitelé nemovitostí na území Ostravy dalších 266 kotlů. Dohromady se tedy jedná o 1981 výměn.

Žádosti ve třetí vlně kotlíkových dotací začal krajský úřad přijímat 13. května a půlmiliarda korun určená pro Moravskoslezský kraj byla vyčerpána za pouhých 54 vteřin. Během dvou hodin žádosti o dotaci poslalo 10 tisíc občanů.

Informace ke kotlíkovým dotacím zájemci najdou na speciálním webu města k životnímu prostředí http://zdravaova.cz/.

Ilustrační foto: MMO

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj