Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Nevyužívaný vodárenský areál Holotovec v Petřvaldu byl odstraněn

| zdroj: SmVaK Ostrava0

aktuality.jpg
zdroj: SmVaK Ostrava

Vodárenský areál Holotovec na pomezí Petřvaldu u Karviné a orlovské části Lazy začal sloužit svému účelu již v roce 1912, kdy byl zahájen provoz místních zdrojů podzemní vody v podobě čtyř studní, čerpací stanice a úpravny vody. Z důvodu nevyhovující kvality vody byla vodárenská infrastruktura odstavena z provozu v roce 1994.

Zásobovaná lokalita byla přepojena na páteřní systém výroby a distribuce pitné vody v regionu – Ostravský oblastní vodovod. Odstranění areálu v předchozím období bránily bývalé vlastnické poměry.

Srdcem areálu byla rozlehlá cihlová budova úpravny vody a čerpací stanice se souvisejícím zařízením. První ze zemních vodojemů měl kapacitu 2 x 5003 pitné vody, druhý 2 x 150 m3. První vodojemy byly vybudovány v roce 1912, další v roce 1926.

Jímací objekty z konce 40. let minulého století měly kruhový tvar, byly vyzděny z cihel a měly železobetonovou kopulovitou střešní konstrukci. Všechny budovy, navíc vybudované na pozemcích nepatřících SmVaK Ostrava, byly ve zchátralém, zdevastovaném až havarijním stavu.

„Objekt úpravny a vodojemů je odstraněn zhruba jeden metr pod úroveň okolního terénu a zasypán vybouraným materiálem, který je dle požadavků na životní prostředí odpovídajícím způsobem upraven a rozdrcen. Terén byl zavezen zeminou a ornicí, stavba byla finálně dokončena před třemi týdny. Během stavby bylo po dohodě se správcem drobného vodního toku, kterým jsou Lesy ČR, zrušeno zatrubnění z betonových trub DN 800, čímž bylo ve velké části obnoveno jeho přirozené koryto se zpevněním břehů lomovým kamenem a stabilizací dvojicí dnových prahů.
Bereme tento projekt jako další z příkladů svého odpovědného přístupu k lokalitám a areálům, jejichž úloha ve vodárenském systému v regionu patří minulosti. Takto jsme na podzim roku 2020 odstranili a uvedli do odpovídajícího stavu areál bývalé čerpací stanice ve Fulneku-Stachovicích, stejně jako před třemi lety úpravnu pitné vody u bohumínského Kališova jezera,“ říká generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

Celkové náklady demolice a souvisejících prací dosáhly téměř 2,7 milionu korun.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj