Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Nepodceňujte radiační zátěž v budovách. Na její snížení lze stále čerpat státní dotace

| zdroj: Kraj Vysočina0

budova.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Už v roce 2015 v rámci Radonového programu ČR spolupracoval odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Kraje Vysočina na ozdravení 643 bytů převážně v rodinných domcích, 53 základních a mateřských škol a 148 veřejných vodovodů. Po celém kraji bylo bezplatně rozmístěno asi 67 500 monitorovacích zařízení (stopových detektorů RAMARN).

Že radon je plyn, vznikající jaderným rozpadem uranu, radioaktivní a při průniku z podloží do pobytových prostor v nadměrné koncentraci život ohrožující, není od roku 1991 žádnou novinkou. Ani to, že území Kraje Vysočina, vzhledem k dané geologické struktuře, je velmi bohaté na uranové žilky a žíly. Tomu také odpovídají naměřené hodnoty koncentrace radonu v některých obydlích, a to zejména na Třebíčsku a Žďársku, pohybující se řádově v rozsahu jeden tisíc až několik tisíc Becquerelů na m3 (Bq/m3). Přitom směrná hodnota pro starou zástavbu (do 28. února 1991) činí 400 Bq/m3 a pro novostavby 200 Bq/m3. Překročení směrné hodnoty znamená, že je nutné se touto problematikou vážně zabývat a možné nebezpečí eliminovat protiradonovým opatřením, na které je za určitých podmínek stále ještě možné získat státní dotaci.

Radonová problematika se týká také pobytových prostor v předškolních a školních zařízeních, tedy převážně dětí. „Je třeba dodat, že toto nebezpečí si zvyšujeme sami novými těsnými okny bez trvalé mikroventilace a zateplením objektů, což prokázala mnohá kontrolní měření vykonaná Státním ústavem radiační ochrany v Praze. Kraj Vysočina se snaží být v této oblasti aktivní a v zájmu udržení zdravého vývoje obyvatel vychází všem zájemcům o efektivní řešení radiační zátěže vstříc,“ připomíná radní pro oblast životního prostředí Martin Hyský.

Díky státní dotaci bylo možno v roce 2019 snížit nadměrnou radiační zátěž v mateřské škole v Jersíně a v základní škole v Jihlavě za celkem 2,3 milionu Kč, což mělo pozitivní dopad na přibližně 300 obyvatel regionu. 

V letošním roce byl zatím třem žadatelům vydán příslib o poskytnutí dotace od Ministerstva financí a to pro dva rodinné domy v Hostákově a Tasově a pro mateřskou školu v Hamrech nad Sázavou, čímž dojde k ozdravení prostředí pro dalších minimálně 100 občanů. Žadatelé mohou získat podporu v maximální výši na RD 150 000 Kč a na MŠ 1 500 000 Kč. „Radiační zátěž představuje neviditelnou hrozbu, a proto ji mnoho lidí podceňuje. To však není vůbec na místě, a proto apeluji nejen na obyvatele našeho kraje, ale také na místní samosprávy, aby se začali problematikou radonu důsledně a se vší vážností zabývat,“ upozorňuje Martin Hyský. 

Od 1. ledna 2020 nabyl účinnosti Národní akční plán pro regulaci ozáření z radonu, který navazuje na Radonové programy České republiky, které byly realizovány na základě usnesení vlády v letech 2000 až 2009 a v letech 2010 až 2019. Podle atomového zákona stále platí, že za výši radiační zátěže objektu odpovídá jeho vlastník. Rovněž tak platí nabídka bezplatného měření radonu pro předškolní a školní zařízení, ale i pro občany v  jejich domech a bytech. V případě zájmu je možné se obrátit na odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Kraje Vysočina, Ing. Jakuba Moravu, tel. 564 602 519, mob.724 650 163, email: Morava.J@kr-vysocina.cz. 

Dotační tituly na realizaci protiradonových ozdravných opatření v rodinných domech, bytech, předškolních a školních zařízeních, jakož i na veřejných vodovodech zůstávají nadále v platnosti na webových stránkách www.sujb.cz, www.suro.cz  a www.radonovyprogram.cz. Upozorňujeme dále na to, že dnem 1. 1. 2017 vstoupil v platnost nový atomový zákon č. 263/2016 Sb. Se změnami i dalšími důležitými informacemi se můžete seznámit na webových stránkách Kraje Vysočina.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert