Nebezpečný odpad nesmí končit jako neviditelná časovaná bomba

| autor: Hana Tomášková0

ne.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Likvidace odpadů může být docela výnosný byznys. Má však velmi přísná pravidla. Obzvláště nebezpečný odpad je jednoznačně nutné likvidovat přesně podle platných předpisů a nařízení.

Člověk by skoro řekl, proč by někdo riskoval v oblasti nebezpečného odpadu. Nesprávnou likvidací může dojít k újmě na zdraví lidí, ohrožení ekosystému a celkovému poškození životního prostředí v rozsáhlém okolí. Následky jsou dlouhodobé a v některých případech mohou být fatální.

Přesto k takovým excesům dochází. Odpad je uložen na běžné skládce, překryt jiným odpadem pod heslem „co není vidět, neexistuje“. Zainteresovaní inkasují tučné zisky a nesprávně zlikvidovaný odpad se chová jako časovaná bomba.

U tohoto druhu odpadu hrozí riziko zejména při vzniku požáru, kdy může dojít k explozi či k poškození těsnící folie na dně skládky v důsledku hoření odpadu. To může být příčinou kontaminace půdy či povrchových a podpovrchových vod nebezpečnými látkami.

Prosakování skládkových vod či úniky nebezpečných plynů se počítají k dalším negativním projevům, které mohou doprovázet takovéto nepovolené skládkování.

Jsou známy případy, kdy byly nebezpečné odpady smíchány se směsným odpadem či bylo s nebezpečným odpadem nakládáno jinak, než je dáno zákonem. Tyto kauzy jsou řešeny a po zásluze trestány. Mnoho případů však zůstává neodhaleno. Kolik nebezpečných odpadů u nás bylo zahrabáno, překryto a necháno napospas zubu času? A to i mimo skládky, bez jakéhokoliv zabezpečení…

O mnohých z nich se jen tak nedozvíme. Hrozí však, že v důsledku toho, co oči neviděly, bude bolet nejen srdce. Chemické reakce způsobené rozkládáním nebezpečného odpadu mohou probíhat nekontrolovaně, často v blízkosti vodních toků, lidských obydlí, polí či zemědělských usedlostí. Může trvat roky, než se objeví původce zdravotních obtíží. Likvidace následků v podobě dekontaminace rozsáhlého území bude náročná jak finančně, tak i odborně. V případě trvalého poškození zdraví nebo dokonce smrti již jakékoli řešení přijde pozdě.

Díky důsledným kontrolám se daří odhalit více případů nekalých praktik s nebezpečnými odpady. Padly pokuty, proběhla řada soudních jednání. Je třeba jasně ukázat podvodníkům, že hazard tohoto typu, je neakceptovatelný.

Současný trend velí, že bychom jako vyspělá země měli směřovat k vhodnějšímu nakládání s odpady. Po letech skládkování všeho možného nelze než souhlasit. Doufejme, že nás nečeká cesta lemovaná tikajícími bombami v podobě dobře ukrytých nebezpečných odpadů.