Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Navýšení dotace na zelené střechy

| autor: Hana Tomášková| zdroj: SFŽP/ Průmyslová ekologie/ GWS Living Art0

Navýšení dotace na zelené střechy

Jedním z řešení, která se nabízejí pro ochlazení budov a snižování emisí, je realizace zelených střech. Ty zároveň poskytují prostor pro rozvoj přírody. Zelené střechy zabraňují teplu, aby proniklo do konstrukce, a prostředí pod střechou výrazně ochlazují. V zimním období izolují a zateplují.

Zelená střecha je běžná střecha, na které je místo klasické střešní krytiny položena izolace pokrytá buď částečně nebo zcela substrátem (případně minerální vlnou), který je osázen zeleným souvrstvím. Od 15. 5. 2020 se výrazně navyšuje finanční podpora na výstavbu vegetačních neboli zelených střech. O příspěvek na výstavbu vegetačních střech lze žádat v programu Nová zelená úsporám v rámci energeticky úsporných rekonstrukcí či staveb rodinných a bytových domů. Podpora se poskytuje formou fixní dotace nově ve výši 800 Kč/m2 plochy vegetačního souvrství střechy a vztahuje se na výstavbu extenzivních, polointenzivních a také intenzivních zelených střech. 

Navýšení se bude týkat nejen všech žadatelů, kteří žádost podají po tomto datu, ale i všech již podaných žádostí, které dosud nebyly vyplaceny.

Střechy pokryté vegetací mají pozitivní přínos jak pro samotné majitele budov, tak i pro své okolí. Díky tepelně izolačním vlastnostem šetří výdaje za energie, ochlazují budovy, ale také snižují odtok dešťové vody, prašnost i hlučnost, přispívají ke zvyšování vlhkosti a celkově lepšímu klimatu v obcích a městech.

Investice do více zelených ploch nepomáhají pouze životnímu prostředí, ale podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je přístup k zeleni také důležitý pro duševní zdraví. Ačkoli podle odhadů žije 55 % populace ve městech, lidé mají rádi blízkost k přírodě.

Foto: ilustrační/ redakce archiv

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ