Nákupem energií na kladenské burze Středočeský kraj ušetří

| zdroj: Středočeský kraj0

Nákupem energií na kladenské burze Středočeský kraj ušetří

Náklady na energie tím kraji a jeho organizacím klesnou proti stávající cenám o pětinu. „S ohledem na opatření proti šíření koronaviru a s tím spojenou nejistotu daňových příjmů je dvacetimilionová úspora pro kraj dobrá zpráva,“ řekla hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011).

Celkově kraj nakoupil pro svůj úřad a 250 organizací zhruba 32 tisíc MWh elektřiny a 105 tisíc MWh zemního plynu. Cena elektřiny pro příští rok klesne o 13 procent, zemní plyn kraji zlevní v maloodběru o 22 % a ve velkoodběru dokonce o 25 procent. Pozici dodavatele elektřiny pro nadcházející období obhájila společnost CENTROPOL, u zemního plynu Pražská plynárenská.

Spokojenost hejtmanka vyslovila i s rychlostí a průběhem nákupu. „Současná karanténní opatření se významně dotýkají běžného chodu krajského úřadu a všech krajem zřizovaných organizací. V době, kdy zaměstnanci pracují v nouzovém režimu, nám velmi vyhovuje, že nákup byl kompletně připraven makléřskou firmou, která nám obchody na burze dlouhodobě zajišťuje. Samotná aukce probíhá na kladenské burze také elektronicky a nevyžaduje osobní přítomnost našich zaměstnanců,“ ocenila hejtmanka.

Středočeský kraj využívá kladenskou komoditní burzu k nákupu energií od roku 2011. Vzhledem ke svému umístění ve středních Čechách je tato burza pro kraj jakýmsi domácím trhem, zároveň se ale jedná o nejvýznamnější komoditní burzu v České republice, kde se soustřeďuje drtivá většina obchodů s dodávkami energií.

Foto: zdroj Středočeský kraj