Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Na sídlištích v Pelhřimově přibydou nádoby na tříděný odpad

| zdroj: Pelhřimov0

Pelhřimov_(053)
zdroj: Pelhřimov

Technické služby ve spolupráci s Městem Pelhřimov provádí změnu vybavenosti sběrných míst v sídlištních zástavbách v ulicích Pražská, Osvobození, Táborská, Dolnokubínská a Boženy Němcové. Ke změně dochází v návaznosti na postupné plnění cílů vyplývajících ze schválené Strategie odpadového hospodářství.

„V důsledku toho částečně ubydou nádoby na směsný komunální odpad, nahrazeny budou nádobami na tříděné odpady,“ vysvětlila nejzásadnější změnu ředitelka Technických služeb města Pelhřimova Eva Hamrlová

Změna vybavenosti sběrných míst se stala nutností. Dochází k ní z důvodu potřeby důslednějšího třídění odpadů a s tím souvisejícího snížení produkce odpadu směsného. „Odpadová legislativa se v posledních letech výrazně změnila. Na třídění je čím dál tím větší tlak. My na to musíme reagovat. Počet nádob na tříděný odpad ve sběrných místech u bytových domů neodpovídá současným potřebám,“ uvedla. Na nutnost změny vybavenosti sběrných míst a úpravu četnosti svozů upozornila i provedená analýza společnosti EKO-KOM a.s., kterou si město prostřednictvím technických služeb nechalo vypracovat. Důslednější třídění odpadu ze strany občanů umožní i zmíněnou úpravu četnosti svozů. „Momentálně svážíme tříděný odpad (plasty, papír – pozn.) dvakrát týdně. To je ekonomicky velmi náročné, ve městech velikosti Pelhřimova je standard svozu daleko nižší,“ naznačila možnou změnu Eva Hamrlová, ale připomenula nutnou návaznost jednotlivých kroků: „Nejdříve musíme vytvořit podmínky pro třídění, pak se můžeme detailně zabývat úpravou četnosti svozů.“ 
Ruku v ruce se změnami vybavení sběrných míst v sídlištních zástavbách jde i úprava vzhledu míst jako takových. Této potřeby si je plně vědomo i vedení města. „Cítíme potřebu změnit architekturu sběrných míst. Ta vzhledově odpovídají době, ve které byla postavena. Některá už se dostávají za hranici životnosti,“ poukázal místostarosta Zdeněk Jaroš. Realizace tohoto úkolu nebude jednoduchá. Sběrná místa sice stojí na pozemcích města, ale často byla vybudována svépomocí. „Iniciujeme schůzky zástupců vlastníků bytových domů, snažíme se o vyjasnění vlastnických poměrů sběrných míst. Vše je to za účelem, abychom tato místa mohli úpravami modernizovat,“ vysvětlila Eva Hamrlová.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert