Na největší čistírně odpadních vod v Jihočeském kraji skončila výměna kogenerační jednotky

| zdroj: ČEVAK a.s.0

CEVAK
zdroj: ČEVAK

Výměna kogenerační jednotky na českobudějovické čistírně odpadních vod je u konce. Kogenerační jednotka slouží k výrobě elektrické energie a zbytkového tepla z bioplynu, který vzniká ve vyhnívacích kalových nádržích. Její výkon přesahuje 400 kW a hodnota investice dosáhla téměř 8 milionu korun (bez platné sazby DPH).

„Statutární město České Budějovice, jako vlastník vodohospodářské infrastruktury, nám loni na podzim dalo souhlas s touto investicí,“ vysvětlil Jiří Lipold, technický ředitel ze společnosti ČEVAK a.s. Připomněl, že na čistírně odpadních vod byly dvě kogenerační jednotky, které pokrývaly zhruba 60 % spotřeby elektrické energie v celém areálu čistírny. Ta starší z 90. let minulého století teď byla vyměněna za novou, výkonnější, která pokryje spotřebu elektřiny na čistírně přibližně z 85 %.

„Nejde jen o nezbytnou obnovu zařízení, které je na konci své technické životnosti. V neposlední řadě jde také o dlouhodobou ochranu před turbulentním, a hlavně těžko předvídatelným vývojem cen elektrické energie. Pro bližší představu nová, kogenerační jednotka by svým výkonem 3400 tisíc kWh pokryla roční spotřebu elektrické energie pro 700 rodinných domků,“ vysvětlil Jiří Lipold.

Českobudějovická čistírna odpadních vod není jedinou ve správě společnosti ČEVAK a.s., která má kogenerační jednotku. Dalšími čistírnami, které dokáží pokrýt část spotřeby elektrické energie z vlastních zdrojů, jsou AČOV Tábor, ČOV Jindřichův Hradec a Prachatice. Celkem se na těchto zařízeních vyrobí ročně přes 5 tisíc MWh.