Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Na Klatovsku unikla do vody látka na impregnaci dřeva, Povodí Vltavy začalo nadlepšovat průtoky v Úhlavě a na Berounce

| zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR0

Na Klatovsku unikla do vody látka na impregnaci dřeva, Povodí Vltavy začalo nadlepšovat průtoky v

Povodí Vltavy bezprostředně po zjištění havárie zahájilo detailní monitoring toku Úhlavy a začalo postupně nadlepšovat průtoky v řece, aby došlo k co největšímu naředění uniklé látky ve vodě.

„Od chvíle, kdy jsme se o havárii dozvěděli, jsme prostřednictvím Povodí Vltavy v intenzivním kontaktu s plzeňskou vodárnou i s vedením města Plzně a Krajským úřadem Plzeňského kraje. Laboratoř a dispečink Povodí ve spolupráci s plzeňskou vodárnou monitorují koncentraci nebezpečné látky v řece. Vodohospodáři také začali nadlepšovat průtok v řece Úhlavě, protože látku z ní není možné odstranit. Jedinou možností je dostatečně látku naředit, aby měla co nejmenší dopad na životní prostředí,” řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Vodohospodáři monitorují především situaci v okolí Vodárny Plzeň. Před nedávnem zrekonstruovaná technologická linka úpravny vody Plzeň se s kontaminovanou povrchovou vodou vyrovná, nicméně bude pro ni znamenat zvýšenou zátěž po stránce technické i technologické.

Preventivně byl uzavřen nátok do úpravny vody, aby se zbytečně nedostala látka do procesu úpravy. V současné době plzeňská vodárna disponuje dostatečným objemem naakumulované pitné vody, takže není ohroženo zásobování obyvatel.

„Povodí Vltavy postupně zahájilo nadlepšování průtoků z nádrže Nýrsko, které v průběhu soboty 12. října v souladu s rozhodnutím krizového štábu města Plzně dosáhlo 8,5 metru krychlových za sekundu oproti běžným 0,5 metru krychlových za sekundu, což odpovídá neškodnému odtoku. Dochází tím k naředění vody v řece Úhlavě. Dále jsme od nedělního večera zvýšili odtok z nádrže Hracholusky na 10,5 metru krychlových za sekundu. Situaci nadále sledujeme a připravujeme manipulaci na vodních dílech dále na toku řeky,” uvedl generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.

O dalším vývoji situace bude Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Povodím Vltavy průběžně informovat.

ilustrační foto řeky Úhlavy/wikipedie

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy