Na čistotu města dohlíží v Třinci inspektor

| autor: Hana Tomášková0

Na čistotu města dohlíží v Třinci inspektor

Město Třinec má na svých webových stránkách velmi přehledný formulář, kam je možné zaznamenat připomínku či problém, který je třeba vyřešit. Jsou zde také uvedeny další kontakty na inspektora pořádku, takže ho občané mohou kontaktovat i přímo.

Martin Stryja eviduje všechny přijaté komentáře, předává je příslušným orgánům k řešení a o stavu projednávané věci informuje přímo na webu. Zjistíte tak, že váš požadavek byl přijat a zpracován, vidíte, kdo ho řeší a v jakém stadiu se řešení nachází.

Pane Stryjo, proč vznikla v Třinci pozice inspektora pro kontrolu čistoty a pořádku?

Za problematiku v oblasti pořádku a čistoty ve městě odpovídá více subjektů, jako například odbory magistrátu, nebo servisní společnosti, dle své odbornosti a zaměření. Hlavním smyslem zřízení pozice inspektora pořádku a čistoty proto bylo soustředit všechna zjištění samotného inspektora, ale také připomínky a poznatky občanů tak, aby byly evidovány přehledně v jednom místě, a lidé mohli k nahlášení problému využívat pouze jedno telefonní číslo, jednu e-mailovou adresu, a zejména elektronický formulář na webových stránkách města www.trinecko.cz.

Co obnáší práce inspektora pro kontrolu čistoty a pořádku?

Povinností inspektora pořádku a čistoty je nahlášený problém ověřit, zavést do informačního systému a předat odpovědnému subjektu. Dále danou věc sledovat a do systému následně zapsat i způsob vyřešení.

Další povinností inspektora je zpravidla jednou až dvakrát týdně vyjet do terénu a monitorovat stav pořádku a čistoty na území města.

Narazil jste při své práci na něco, co jste neočekával?

Nedá se říct, že bych něco neočekával, nicméně v tom negativním smyslu je to zakládání černých skládek, kdy je až šokující, co a hlavně kam jsou někteří lidé schopni vyhodit nebo odložit.

Velmi pozitivní je pak pro mě zjištění, že je stále mnoho občanů, kterým nejsou pořádek a čistota ve městě lhostejné, a mají snahu na údržbě pořádku ve městě spolupracovat.

Jak lidé reagují na inspektora?

V naprosté většině se setkávám s pozitivními reakcemi občanů, kteří vítají, že problém mohou nahlásit jednoduše v elektronickém formuláři na webových stránkách města, kde také následně najdou reakci na svůj podnět nebo připomínku.

Přínos pro město i životní prostředí

Inspektor pořádku a čistoty zprostředkovává občanům kontakt s příslušnými úřady, které zajišťují řešení evidovaných problémů.

Nezanedbatelný je i jeho pohyb v terénu, kdy je velká šance, že včas objeví problematické oblasti, ať již černé skládky nebo potenciálně ohrožená místa. Působí tak i preventivně.

Lidé vidí zájem města o ekologii, bezpečnost a pořádek a vnímají funkci inspektora jako přínos pro životní prostředí i své město. Posiluje se tak i jejich enviromentální zodpovědnost a sounáležitost s městem a jeho cíli.

Foto: Martin Stryja archiv

Máte dotazy či připomínky?

Napištenám,

vaše názory nás zajímají.

Tento portál tvoříme společně.