Na cestě k udržitelnější dopravě. MŽP pokračuje v podpoře čistých vozidel

| zdroj: MŽP ČR0

mzp_vodikove_auto01
zdroj: MŽP ČR

Obce, kraje, úřady, školy a další veřejnoprávní instituce mohou od června 2022 žádat o 600 milionů korun z Národního plánu obnovy na podporu nákupu elektromobilů, vozidel na vodík a neveřejných dobíjecích stanic.

Rok od vyhlášení eviduje Státní fond životního prostředí žádosti v celkové hodnotě přes 454 milionů korun. O dotaci je možné stále žádat, a to až do 15. prosince 2023, nebo do vyčerpání alokace. MŽP dále podpoří rozvoj čisté mobility ve výzvách z Modernizačního fondu.

Dotace z Národního plánu obnovy s celkovou alokací 600 milionů korun by měla na české silnice dostat nejméně 1485 vozidel a také vybudovat 200 dobíjecích stanic. Díky výzvě dojde k navýšení počtu elektromobilů v českém vozovém parku o více než 5 % v porovnání se stavem ke konci prvního čtvrtletí 2023, kdy bylo v České republice evidováno necelých 26 tisíc elektrických vozidel ve všech kategoriích.

Podpora vodíkového pohonu se zatím týká pouze osobních aut, na které mohou žadatelé získat až 500 tisíc korun. Co se týká elektrického pohonu, na jeden osobní elektromobil je možné získat až 300 tisíc korun. Vyčleněná alokace na nákladní auta, minibusy a pracovní stroje již byla vyčerpána, na zbývající typy vozidel je možné podporu nadále získat. Společně s elektromobilem může žadatel využít dotaci i na pořízení tzv. chytrých dobíjecích stanic – až 30 tisíc korun na jednu stanici.

Podporované typy vozidel a výše dotace

Typ vozidla/dobíjecích stanic Maximální výše dotace na jedno vozidlo/dobíjecí stanici
Elektromobil Automobil s vodíkovým pohonem
M1 (osobní) 300 tis. Kč 500 tis. Kč
L7E (malá užitková) 200 tis. Kč není podporováno
L6E 100 tis. Kč není podporováno
L1E, L2E (motorky do 45 km/h) 30 tis. Kč není podporováno
L3E, L4E, L5E (motorky nad 45 km/h) 50 tis. Kč není podporováno
Dobíjecí stanice 30 tis. Kč není podporováno

Ministerstvo životního prostředí zatím obdrželo žádosti za více než 454 milionů korun, což znamená 1223 vozidel (z toho 4 vodíková vozidla) a 306 dobíjecích stanic. Vyčerpány tak byly dvě třetiny dostupných financí. U dobíjecích stanic se již podařilo splnit stanovený milník, u vozidel se předpokládá překročení cíle o desítky kusů.

Po vyčerpání aktuální výzvy bude pokračovat podpora čisté mobility z Modernizačního fondu. Vedle podpory čistých vozidel pro veřejný sektor a pro veřejnou dopravu podpoří MŽP z Modernizačního fondu například rozvoj carsharingu a alternativní pohony v těžké nákladní dopravě v podnikatelském sektoru. Počítá se také s podporou vlaků s alternativním pohonem včetně infrastruktury.

Ministerstvo životního prostředí je v podpoře čisté mobility dlouhodobě aktivní. V návaznosti na Národní akční plán čisté mobility vyhlásilo už v letech 2016-2019 čtyři úspěšné výzvy z Národního programu Životní prostředí. Z něj podpořilo nákup více než 600 elektrických vozidel pro veřejnou správu.

Na podporu výstavby neveřejných dobíjecích stanic pro rodinné a bytové domy dosáhnout zájemci v programu Nová zelená úsporám, o kterou bude možné znovu žádat po prázdninové přestávce. Dosud bylo zaevidováno 30 tisíc žádosti o domácí dobíječky.

Výzva č. 3/2022: Ekomobilita