Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Na 28 tisících sběrných místech se nashromáždilo téměř 2 tisíce tun baterií

| zdroj: Ecobat0

baterie.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Ve sběru baterií máme za sebou velmi úspěšný rok 2022. Na sběrných místech společnosti ECOBAT se sešlo celkem 1915 tun použitých baterií. V porovnání s předcházejícím rokem se sice jedná o mírný pokles, ale ten patrně nastal důsledkem uvědomělejšího hospodaření spotřebitelů s bateriemi.

Nejběžnější vytříděnou baterií je ta tužková. V loňském roce se jich vytřídilo tolik, že na každého Čecha připadne 7 kusů baterií velikosti AA. Změna v přístupu spotřebitelů ke třídění baterií se projevila v nárůstu sběru baterií z ručního nářadí a elektrokol. Nejaktivnější jsou lidé z kraje Vysočina, Jihomoravského a Středočeského kraje. Pozadu nezůstává ani Praha.

V minulém roce oslavila společnost ECOBAT dvacet let působení na českém trhu. Tyto dvě dekády zkušeností s bateriemi, jejich sběrem, tříděním, zpracováním a legislativou se na samotném sběru a třídění silně projevují. Výsledkem těchto zkušeností a dlouholeté práce je více než 19 tisíc tun vytříděných baterií, což odpovídá např. váze 114 největších dopravních letadel. “Dvacátý rok fungování naší společnosti byl plný turbulencí. Ve sběru odpadních baterií sice došlo oproti předcházejícímu roku k mírnému poklesu, avšak tento fakt spíše dokazuje lepší hospodaření spotřebitelů. Nejvíce jsou stále zastoupeny baterie velikosti AA a AAA (tužkové a mikrotužkové). Jejich sběr tvoří přibližně polovinu všech posbíraných baterií. Na třídicí lince stále přibývá baterií z notebooků, mobilních telefonů a nářadí. časem také doslouží akumulátory z elektrokol nebo elektroautomobilů. A právě počet posledně jmenovaných druhů akumulátorů každoročně narůstá o 35 procent,“ komentuje loňský rok Kateřina Vránková, obchodní ředitelka společnosti ECOBAT a pokračuje: „Spustili jsme sběr vybitých autobaterií a stále pokračujeme v osvětové činnosti v oblasti prevence a bezpečnosti při sběru a skladování odpadních baterií. Za největší úspěch loňského roku považujeme získání oprávnění od Ministerstva životního prostředí k provozování systému sběru baterií. Stali jsme se první a v tento moment zůstáváme jedinou společností, která toto oprávnění v České republice získala.“ Loňský rok se tak pro společnost ECOBAT nesl ve znamení rozšiřování portfolia služeb.

Rozmanitost sběrné sítě společnosti ECOBAT je pestrá

Aktuálně je v České republice dostupných přes 20 tisíc sběrných míst určených pro veřejnost a celkově je jich napříč celou republikou téměř 28 tisíc. Obyvatelé ČR třídí baterie do venkovních kontejnerů, sběrných boxů v obchodech, školách, městských úřadech a dalších organizacích. Ve velkých městech, ale i těch nejmenších obcích naší země. Výsledky sběru v klíčových segmentech, tedy v obchodech, obcích a městech a ve firemním sběru, mají celkově vyrovnanou bilanci. Finální rozhodnutí, kam uložit vybitou baterii, závisí více či méně na skutečné dostupnosti sběrného místa, které máme v daný moment k dispozici. Přesto baterie nejvíce vracíme do sběrných boxů v maloobchodní síti potravin. V loňském roce to bylo více než 600 tun. Největší podíl na výsledcích sběru měly prodejny Lidl (31,2 tun) a Albert (21 tun). Dále pak prodejny spotřební elektroniky Datart (8,7 tun) a Planeo (2,3 tun). „Zásadním a dlouholetým partnerem je jednoznačně maloobchodní řetězec COOP, díky kterému se v roce 2022 sebralo téměř 30 tun odpadních baterií. Spolupráce funguje již od samotného začátku, kdy ECOBAT zahájil svoji činnost. Již v prvním roce naší existence jsme evidovali přes 50 zapojených prodejen.V současnosti se baterie můžou vrátit na více jak 2300 prodejnách řetězce COOP. Tedy v odpovídajícím počtu obcí, ve kterých jsou právě prodejny COOP často jediným dostupným sběrným místem,“ upřesnila Kateřina Vránková.

Sběr v krajích. Třetina všech vytříděných baterií pocházela z měst a obcí

V roce 2022, stejně jako v předchozích letech, se v přepočtu na obyvatele vytřídilo nejvíce baterií na sběrných místech na Vysočině (198 tun), v Jihomoravském kraji (300 tun) a v Praze (309 tun). Do sběrných míst tak na Vysočině odnesl jeden člověk v průměru rekordních 16 tužkových baterií velikosti AA. V Jihomoravském kraji a Praze to bylo 10 baterií tohoto typu. Nejméně baterií se na sběrná místa dostalo v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji. Lidé z těchto krajů nasbírali v průměru 4 vybité tužkové baterie v přepočtu na jednu osobu. „Sběr vybitých baterií je „mravenčí práce“. Na výsledcích se samozřejmě odráží i vliv krajských úřadů. Je nutno dodat, že někdy samotné výsledky sběru neodpovídají vynaložené energii krajských úřadů,“ dodává dále Vránková.

Mapa ukazuje srovnání zpětně odebraných baterií v ČR v přepočtu na 1 obyvatele:

ecobat

Novinky pro rok 2023

„Jako novinku připravujeme zahájení systematického vytváření specializovaných míst zpětného odběru pro baterie z elektrokol. Tento projekt chceme odstartovat na Den Země tzn. v dubnu. Z dalších plánovaných aktivit můžu prozradit, že se nyní hodně věnujeme spolupráci se zpracovateli elektra, u kterých vnímáme zvýšené riziko při demontáži baterií. Na prvním místě stále zůstává přizpůsobení činnosti všem požadavkům nového zákona na základě nově vydaného oprávnění od MŽP, které jsme získali v prosinci,“ shrnuje na závěr Kateřina Vránková.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert