Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

MŽP pomáhá na Vysočině s čistou vodou a zdravou krajinou, úsporami energií nebo fotovoltaikou

| zdroj: MŽP0

mountain-nature-sky-mountainous-landforms-hill-highland-1601730-pxhere.com
zdroj: pxhere.com

Ministerstvo životního prostředí předložilo během jednání vlády v Havlíčkově Brodě aktuální informace o dotačních programech realizovaných na Vysočině. Kraj využívá jak programy financované z Evropské unie, tak z národních zdrojů. Jen z Operačního programu Životního prostředí jde o opatření za 2,7 miliardy korun. Aktuálně největší část podpory míří do oblasti hospodaření s pitnou vodou a na podporu čistíren odpadních vod a kanalizací.

,,Chtěl bych ještě víc motivovat kraj, jednotlivé starostky i starosty, ale i podnikatele k většímu využívání naší finanční podpory ze všech programů, ale především z Modernizačního fondu. Z něj mohou zájemci čerpat podporu na investice do modernizace energetiky, průmyslu nebo snižování energetické náročnosti budov,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) s tím, že stejně tak se mohou další zájemci hlásit o příspěvek z programu Nová zelená úsporám. „Senioři nebo nízkopříjmové domácnosti mohou využít nejen zálohově vyplácené prostředky z NZU Light, ale také bezplatnou poradenskou síť v kraji Vysočina. Dosud si na Vysočině požádalo téměř 6 000 domácností o podporu na jednoduchá a rychlá opatření v rodinných domech, jako je výměna oken nebo dveří, zateplené střechy či na solární ohřev teplé vody. Od konce června bude program ještě výhodnější, na zateplení mohou rodiny získat až 250 000 korun, tedy o 100 tisíc více, což doteď možné nebylo.“

Kraj Vysočina využívá celé portfolio veřejné podpory Ministerstva životního prostředí. Tedy jak Operační program Životního prostředí, Modernizační fond, tak také evropský Program LIFE, rodinu programů Nová zelená úsporám, Národní program Životního prostředí včetně části financované přes Národní plán obnovy a další národní dotační programy.

„Například Operační program pomohl revitalizaci Petrkovského rybníka na Havlíčkobrodsku, který po desetiletí zachytával materiál z potoka Žabinec. Kvůli tomu byla původně čtyřhektarová nádrž téměř úplně zanešená. Rozsáhlá revitalizace zahrnovala jak rekonstrukci technických objektů rybníka, tak i opatření na zadržení vody v krajině a podporu biodiverzity. Podobně fondy pomohly k revitalizací dvou rybníků u městyse Krucemburk, kde se podařilo posílit akumulační a retenční schopnosti stávající vodní plochy. Díky tomu vzniklo ekologicky významné území a nádrže obývá řada vzácných a ohrožených druhů ptáků a obojživelníků,“ přibližuje některé z podpořených projektů ministr Hladík.

Další prostředky z Operačního programu životní prostředí směřují například na modernizaci čistírny odpadních vod ve Žďáru nad Sázavou nebo na výstavbu nové bioplynové stanice Jeršino, která má v plánu využívat 785 tun odpadů ročně.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ