Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Moravskoslezský kraj a odpady: Chemie pomáhá, a to nejen životnímu prostředí

| zdroj: SCHP ČR0

MSK_SCHP.jpg
zdroj: SCHP ČR

Moravskoslezský kraj (MSK) patří mezi ekologicky velmi postižené regiony v České republice. Důvodem však není jen velká koncentrace těžkého průmyslu. Kraj je třetím nejlidnatějším v ČR a s tím souvisí i problematika odpadového hospodářství.

Ročně končí na skládkách v kraji statisíce tun komunálního odpadu. V MSK pro směsné komunální odpady totiž neexistuje v současnosti jiná alternativa než právě skládkování. I z těchto důvodů uspořádala radní MSK pro oblast životního prostředí MUDr. Zdenka Němečková Crkvenjaš, MBA, úvodní online seminář, jako jednu z mnoha akcí, které mají najít optimální řešení, jak pomoct nejen životnímu prostředí v kraji.

„V našem kraji hovoříme o 660 tisících tun komunálního odpadu, což je téměř 550 kg na jednoho obyvatele za rok. Neuvěřitelných 55 % komunálního odpadu končí na skládkách a jen 45 % se využije,“ uvedla radní MSK pro oblast životního prostředí MUDr. Zdenka Němečková Crkvenjaš, MBA.

Produkce komunálních odpadů navíc každoročně roste. Co s tím?  „Díky moderním technologiím bychom mohli v budoucnosti využít veškerý odpad například v energetice, v dopravě či ve stavitelství a nic neskládkovat. I proto jsem se rozhodla uspořádat ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR a Svazem chemického průmyslu ČR tento vstupní seminář na toto téma,“ dodala Zdenka Němečková Crkvenjaš.

A proč zrovna „CHEMIE POMÁHÁ“? „Díky moderním technologiím může chemie skutečně pomoct cirkulární ekonomice a také odpadové problematice.  Chemická recyklace je ideálním řešením pro plnění ambiciózních cílů EU v oblasti recyklace, a to nejen tolik skloňovaných plastů. Mezi její výhody patří například i to, že umožňuje snížit spotřebu fosilních surovin. Dnes již existují takové technologie, které jsou účinné a zároveň šetrné k životnímu prostředí,“ uvedl Ing. Ivan Souček, Ph.D., ředitel Svazu chemického průmyslu ČR.

Investice do nových inovativních technologií podporuje i viceprezident Hospodářské komory ČR Radek Jakubský. „Jsou před námi zásadní výzvy, jako je například konec těžby, což bude mít obrovský dopad na kraj, ale také na průmysl a podnikání. Pokud existují technologie, které dokážou například nahradit uhlí odpadem, což je náš obrovský problém, pak je potřeba hledat cesty, jak tyto inovativní technologie, které můžou mít pozitivní dopad na zaměstnanosta třeba i na konkurenceschopnost krajských firem, podpořit,“ uvedl viceprezident HK ČR.

Kombinace chemie a životního prostředí tak začíná dávat smysl. V tuto chvíli je cílem najít možnosti, jak nové technologie podpořit a zároveň najít odpověď na otázku: Proč již některé technologie, které ve světě fungují, nevyužíváme?

„Nejen životní prostředí potřebuje naši pomoc.  Společná platforma CHEMIE POMÁHÁ se tak stává ideálním odrazovým můstkem. Velmi mě těší i zájem ostatních účastníků naší úvodní akce, kteří už projevili zájem se aktivně zapojit do plánovaných aktivit. Například společně se Svazem měst a obcí ČR připravujeme návaznou akci,“ prozradila radní MSK s tím, že na podzim bude jedním z hlavních témat snižování emisí CO2.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert