MHD ve Valašském Meziříčí testuje nový elektrobus

| zdroj: Valašské Meziříčí0

zdroj: valasskemezirici.cz

S novinkou v podobě autobusu E-WAY od společnosti Iveco Czech Republic, a. s. se mohou v těchto dnech setkat cestující bezplatnou městskou hromadnou dopravou ve Valašském Meziříčí. V časově omezeném období zde nový elektrobus testuje provozovatel MHD, kterým je společnost TQM - holding s.r.o.

Od června 2022 jezdí ve Valmezu MHD zdarma. Společnost TQM přepravuje cestující moderními červenými autobusy na ekologický stlačený zemní plyn – CNG. „Tyto autobusy loni odvezly bezmála milion cestujících, což je skvělá zpráva vzhledem k tomu, jak je naše město zatíženo automobilovou dopravou.Nyní nás společnost TQM navíc oslovila s možností otestovat ve valašskomeziříčském provozu také elektrobus E-WAY od firmy Iveco, s čímž jsme souhlasili. Jedná se totiž o jednu z možných variant, jak v budoucnu případně rozšířit provoz MHD o další alternativní ekologický pohon. Ve Valašském Meziříčí zároveň elektromobilitu dlouhodobě podporujeme, i proto letos v srpnu uspořádáme již sedmý ročník Srazu elektromobilů na Valašsku,“ řekl starosta Robert Stržínek.

Nejen milovníci elektromobility, ale také všichni cestující valašskomeziříčskou MHD si tak mohou vyzkoušet jízdu elektrobusem na běžné lince. „Díky spolupráci se společností Iveco nám byl zapůjčen autobus E-WAY, který je nasazen na lince číslo 5 – Juřinka. Týdenní zkušební provoz bude probíhat až do středy 6. března včetně s tím, že následně vyhodnotíme jeho přínosy,“ uvedl Stanislav Brožek, ředitel osobní dopravy TQM.

Od 12. června 2022 funguje ve Valašském Meziříčí MDH zdarma pro všechny cestující. Město uzavřelo desetiletou smlouvu se společností TQM – holding s.r.o. s tím, že poměrově se na provozu podílejí také obce Krhová a Poličná. Nový vozový park tvoří 9+1 standardních „velkých“ třídveřových autobusů s délkou 12 metrů a 1+1 speciální midibus o délce 9 metrů. Všechny vozy jsou plně klimatizované, nízkopodlažní, bezbariérové a ekologické – jezdí na stlačený zemní plyn CNG. Vizuální podoba exteriéru a interiéru autobusů vychází z městského design manuálu.