Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Městský soud v Praze potvrdil pokutu 700 tisíc korun, kterou v roce 2013 uložila ČIŽP za porušení chemického zákona. Firma jako dovozce uvedla na trh nebezpečnou chemickou směs jako náplň do elektronických cigaret

| autor: ČIZP0

Městský soud v Praze potvrdil pokutu 700 tisíc korun, kterou v roce 2013 uložila ČIŽP za porušení

Potvrdil tak pokutu za porušení zákona o chemických látkách a chemických směsích ve výši 700 tisíc korun. Firma jako dovozce uvedla na trh bez provedení klasifikace nebezpečnou chemickou směs jako náplň do elektronických cigaret.

ČIŽP, oblastní inspektorát Havlíčkův Brod, zahájila 6. 5. 2013 kontrolu společnosti O L P R A N spol. s r.o. podle zákona o chemických látkách a chemických směsích. Jejím předmětem byla chemická směs „SALUBRIUS“ od Hangsen, báze v koncentraci 16 -24 mg/ml (balení 10 nebo 30 ml), různé příchutě, kterou firma dodávala jako náplně do elektronických cigaret.

Na základě svých kontrolních zjištění zahájila ČIŽP 13. 8. 2013 s firmou správní řízení a v listopadu 2013 jí podle chemického zákona uložila pokutu ve výši 1 220 000 korun. Za to, že jako dovozce uvedla bez provedení klasifikace na trh nebezpečnou chemickou směs „SALUBRIUS“, která je klasifikována jako toxická, dráždivá a nebezpečná pro životní prostředí. Její označení a balení nebylo navíc v souladu s požadavky chemického zákona. Firma neposkytla příjemci směsi před prvním dodáním na trh bezpečnostní list sestavený v souladu s evropskými nařízeními. Uvedla na trh látky nikotin, propylen glykol a glycerol, obsažené v kontrolovaných nebezpečných směsích, které jsou klasifikovány jako nebezpečné.

„Firma v letech 2012 a 2013 uvedla na trh České Republiky celkem 169 200 ks nebezpečné chemické směsi S1 různých příchutí jako například višeň, jahoda, American mix, Egypt mix, které neměly označení a balení v souladu se správnou klasifikací.  Na vnitřním obalu chyběla hmatatelná výstraha pro nevidomé, na vnějším i vnitřním označení chyběl výstražný symbol se slovním vyjádřením nebezpečnosti v českém jazyce - a to „toxický“ a „nebezpečný pro životní prostředí“,“ řekl Jan Panský, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Havlíčkově Brodě.

Proti tomuto rozhodnutí podala společnost O L P R A N spol. s r.o. odvolání k Ministerstvu životního prostředí, které přihlédlo k její hospodářské situaci a pokutu snížilo na 700 tisíc korun. Proti ní pak firma podala žalobou k Městskému soudu v Praze a domáhala se zrušení rozhodnutí. Ten po pěti letech rozhodl ve prospěch ČIŽP.

Foto: zdroj ČIZP

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ