Město Pardubice nesouhlasí s rozhodnutím MŽP o modernizaci spalovny v Rybitví

| autor: Hana Tomášková| zdroj: Město Pardubice, AVE CZ0

spalovna_pardubice-semtin-1_tw9ak.jpg
zdroj: Pardubice

Společnost AVE CZ získala souhlasné stanovisko Ministerstva životního prostředí (MŽP) k modernizaci spalovny průmyslových odpadů v Rybitví u Pardubic. Vedení města Pardubice s tímto záměrem nesouhlasí, proto jednalo přímo na MŽP a hledá se starosty okolních obcí možnosti dalšího postupu.

Dlouhodobý boj Pardubic proti modernizaci spalovny v Rybitví

Společnost AVE CZ obdržela dne 11. května 2023 souhlasné stanovisko Ministerstva životního prostředí (MŽP) pro záměr modernizace spalovny průmyslových odpadů v Rybitví u Pardubic. Město Pardubice se záměrem nesouhlasí.

Pardubice a další dotčené obce bojují proti spalovně již od roku 2007. Připomínky pardubického magistrátu se týkají zásadního vlivu provozu spalovny na životní prostředí, nedostatečného vyhodnocení synergických a kumulativních vlivů dalších záměrů v průmyslové lokalitě Semtín, nedostatečného vyhodnocení skladu odpadů ve spalovně i vlivu na významný krajinný prvek.

Pardubice iniciovaly sepsání petice proti modernizaci spalovny, kde získaly přes 10 000 fyzických a celkem 800 elektronických podpisů, ani to však stanovisko MŽP neovlivnilo.

Primátor Pardubic Jan Nadrchal s náměstkyní Jiřinou Klčovou se proto v pondělí 15. května setkali se zástupci Ministerstva životního prostředí, aby jednali o možném dalším postupu.

„Pro nás je to opravdu nešťastné rozhodnutí. Sešli jsme se proto se zástupci Ministerstva životního prostředí, abychom společně probrali podmínky, které ministerstvo ve svém stanovisku k EIA zmiňuje. Jako zástupci téměř stotisícového města toto souhlasné stanovisko nepřijímáme a budeme s dalšími dotčenými subjekty v okolí plánované spalovny jednat o tom, jaké možnosti v odporu proti znovuobnovení provozu spalovny ještě máme,“ uvedl primátor.

Rozsah modernizace

Spalovna by měla ročně zpracovávat až 20 tisíc tun nebezpečného odpadu. Modernizace má zahrnovat výstavbu nové provozně administrativní budovy s laboratoří na analýzy přijímaných odpadů, modernizaci příjmu odpadů zahrnující rekonstrukci příjmu kapalných odpadů či sanaci bunkru na pevné odpady. Součástí projektu jsou také stavební úpravy svozové a provozní budovy, výstavba nové rotační pece a parního kotle a řada dalších úprav.

AVE CZ zdůrazňuje, že naprostou prioritou při plánování a realizaci záměru je ochrana zdraví obyvatel v okolí spalovny. Tomu mají napomoci nejmodernější dostupné technologie, včetně několikastupňového čištění spalin. „Provedení modernizace samozřejmě počítá i se všemi dalšími podmínkami, které MŽP v rámci schválení záměru zdůraznilo. Jde například o zabezpečení skladovacího prostoru pro odpady, instalaci protihlukových opatření, časová a místní omezení dopravy odpadu a podobně. Schválení modernizace je kromě toho pozitivní zprávou i v kontextu postupného legislativního omezování ukládání nebezpečných a dalších odpadů do skládek v příštích letech,“ říká jednatel AVE CZ Aleš Hampl.

Přepracování projektu a získávání povolení umožňuje městu podat další námitky

Město Pardubice se proti záměru i nadále vymezuje. Povede jednání se starosty okolních obcí, aby ve svém postupu byli jednotní.

„Společnost AVE CZ nyní musí přepracovat projekt na obnovu spalovny tak, aby v něm bylo zapracováno všech 44 podmínek, které Ministerstvo životního prostředí ve svém souhlasném stanovisku popsalo. Jakmile bude mít společnost projekt přepracován, bude muset následně získat integrované povolení a stavební povolení, aby mohla začít s rekonstrukcí stávajícího objektu bývalé spalovny. A právě v rámci těchto kroků má město ještě možnost podat další námitky. S rozhodnutím ministerstva nesouhlasíme a budeme v odporu proti spalovně pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné,“ upozorňuje náměstkyně primátora Jiřina Klčová, do jejíž gesce spadá otázka životního prostředí.

Přečtěte si také:

Ministerstvo životního prostředí vydalo souhlasné stanovisko EIA pro modernizaci spalovny průmyslových odpadů, provozovna Pardubice

Jaký bude další osud spalovny v Rybitví?