Město Brumov-Bylnice zavádí nejmodernější technologie do odpadového hospodářství

| zdroj: TZ JRK0

JRK_EVIDENCEODPADU.jpg
zdroj: JRK

Město Brumov-Bylnice na Zlínsku proměňuje odpadové hospodářství. Zavádí do něj takzvaný chytrý systém evidence odpadů. Ten bude umět sledovat naplněnost popelnic. Samospráva města díky tomu získá absolutní přehled o odpadech a bude moci optimalizovat četnost svozů. Nový systém tak může městu přinést výrazné úspory v odpadovém hospodářství.

Ve městě Brumov-Bylnice, které má necelých 6000 obyvatel, jsou v rámci proměny odpadového hospodářství polepeny popelnice QR kódy a probíhá i polep separačních odpadových hnízd. Evidenční systém bude kódy snímat a sledovat tak parametry odpadu. Zavedení takzvané chytré evidence odpadů by mělo vést ke zvýšení separace tříditelných složek a snížení množství směsného komunálního odpadu. V Brumově-Bylnici tak mohou dosáhnout výrazných úspor. A navíc systém připraví město i na přísnější odpadovou legislativu.

Optimalizace díky přehledu

„Zavedli jsme nový evidenční systém, který bude prostřednictvím QR kódů kontrolovat svozovou službu a různé parametry komunálního odpadu. Věříme, že díky tomu budeme mít přehled o tom, jak domácnosti i živnostníci přistupují k odpadu – jak ho třídí. Budeme tak moci přijmout opatření, která nám pomůžou optimalizovat cenu za svoz. Zároveň věříme, že město bude, díky informacím z evidenčního systému, lépe připraveno na novou odpadovou legislativu,“ vysvětluje starosta Kamil Macek.

Nový život pro staré předměty

Dalším krokem, který vedení města v Brumově-Bylnici zvažuje, je vznik takzvaného re-use centra. Jeho cílem je využít předměty, které majitel odložil do sběrného dvora. Dojde tak k prodloužení života výrobků. Předměty pak mohou zdarma využít například sběratelé, chataři, chalupáři i další občané. Některé věci, třeba nábytek, získají i charitativní organizace.

Evidence součástí komplexního řešení

Evidenční systém, který město Brumov-Bylnice zavedlo, se jmenuje ECONIT a je součástí komplexního řešení společnosti JRK. Funguje jednoduše; jeho hardwarová část představuje nástroj na sběr dat – tedy mobilní terminál, který načítá QR kódy, a ta softwarová zase pracuje s daty. Technologie je přizpůsobená přesně na míru Brumova-Bylnici.