Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Města a obce mohou pomoci, aby lidé bez domova přežili mrazy

| autor: Hana Tomášková0

Města a obce mohou pomoci, aby lidé bez domova přežili mrazy

Bezdomovci, kteří nenajdou přes zimu ubytování, třeba protože mají psa, kterého se nechtějí vzdát, mají v mrazech velký problém. Aby přežili zimu, může jim pomoci přístřešek Iglou, který se do České republiky dostal loni.

Za projektem Iglou stojí mladý francouz Geoffroy De Reynal, který Iglou vymyslel před 2 lety. My jsme jeho nápad viděli loni v dubnu na internetu a hned jsme věděli, že to chceme pro Českou republiku,“ představuje projekt Pavla Klečková, zakladatelka Iglou z.s.

Iglou slouží lidem bez domova. Jedná se o nouzový přístřešek z polyetylenové pěny, který chrání lidské životy před umrznutím a omrzlinami v zimě. Člověk si ho vyhřeje vlastním teplem a díky němu je uvnitř o 15 - 18 °C tepleji než venku. Materiál Iglou je recyklovatelný.

Iglou je prodáváno pouze městům a charitativním organizacím,“ připomíná Pavla Klečková, „Ti následně Iglou distribuují finálním uživatelům. Města a organizace mají své terénní pracovníky, kteří znají své uživatele a tedy ví, pro koho je Iglou vhodné.“

Spolupráce Armády spásy a Iglou z.s.

Armáda spásy dlouhodobě spolupracovala s lidmi stojícími za projektem Iglou. „V rámci jejich působení jako dobrovolníci v Terénním programu Ostrava jsme byli osloveni, abychom se podíleli na vypracování metodik a pilotním provozu Iglou v České republice,“ uvádí Tomáš Hruška, ředitel Adelante.

Armáda spásy, Adelante, Ostrava tedy vstoupila do jednání s městem Ostrava a na základě trojstranné dohody byl realizován pilotní projekt v sezóně 2018 - 2019. V jeho průběhu pak docházelo k finálním úpravám jak metodik, tak přístřešku samotného. Již od začátku byla spolupráce Adelante a Iglou z. s. nastavena na sdílení dobré praxe, kdy zkušenosti vzešlé z pilotního provozu byly sdíleny s dalšími organizacemi a obcemi v ČR i zahraničí, které projevily o projekt zájem. V tuto chvíli tedy již spolek Iglou dokáže poskytnout obsáhlé informace ohledně praktických i "legislativních" náležitostí provozu přístřešku,“ informuje Tomáš Hruška o detailech spolupráce na projektu.

Kdo rozhoduje o koupi Iglou a o tom, ke komu se přístřešek dostane?

Iglou lze zakoupit pouze se souhlasem obce, kde má být provozováno a se zárukou zajištění jeho provozu. Nejčastěji mají péči o provoz na starosti neziskové organizace, ale v některých případech i města či dokonce Městská policie.

O tom, kdo přístřešek dostane v rámci Armády spásy, vždy rozhoduje klíčový pracovník, který disponuje potřebnými znalostmi o klientech v terénu na základě vypracované metodiky, která je součástí dohody s obcí,“ objasňuje Tomáš Hruška.

Financování projektu

Projekt není podporován dotacemi, financování je zpravidla zajištěno dárci. V některých případech nakoupila přístřešky i samotná města. 

„V Ostravě se Iglou dostalo k necelým 20 osobám v rámci obou sezón. Projekt se však bude ​rozšiřovat,“ upozorňuje Tomáš Hruška. „V loňském roce bylo prodáno 45 Iglou po celé České republice plus 20 Iglou, které jsme darovali v Moravskoslezském kraji,“ komentuje prodej přístřešků Pavla Klečková, „Pro tuto zimu, která ještě úplně nezačala, jsme již prodali 70 Iglou pro Českou republiku. Z toho cca 63 % zakoupila města, která je následně předávají organizacím. Jedná se například o město Prahu, Přerov či Dvůr Králové.“

Problémy, které je třeba vyřešit

Bezdomovectví je vždy složité téma, na které je nahlíženo často velmi kriticky. Proto bychom doporučili začlenit i tuto problematiku do vzdělávání,“ vyzdvihuje Pavla Klečková potřebu osvěty.

Foto: Pavla Klečková, Iglou z.s.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert