Máte správně nastavenou distribuční sazbu elektřiny a víte, jak zkontrolovat vyúčtování?

| autor: Hana Tomášková| zdroj: ERÚ, dodavatelé elektřiny0

kalkulačka4
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Průměrná spotřeba elektřiny v ČR se pohybuje okolo 3 MWh ročně na domácnost. Spotřeba energie se odvíjí podle počtu lidí v domácnosti, rozlohy bytu či domu a skutečnosti, zda domácnost využívá elektřinu pouze k osvětlení a vaření či také pro ohřev vody a vytápění nebo pro nabíjení elektromobilu.

Distribuční sazby

Rozeznáváme jednotarifní a dvoutarifní distribuční sazbu. Jednotarifní zahrnuje pouze vysoký tarif, dvoutarifní oba – vysoký i nízký.

Nízký tarif, někdy nazývaný také noční proud, umožňuje čerpat elektřinu levněji, a to v době, kdy ji nespotřebovávají průmyslové firmy. Zamezuje se tak výkyvům v síti.

Jednotarifní distribuční sazby

Za elektřinu je účtována jedna pevně stanovená sazba. Mají ji domácnosti, které využívají elektřinu ke svícení, vaření a běžnému provozu.

Název sazby Kam je vhodná Co musíte splňovat Kdy můžete využívat nízký tarif
D01d Nízká spotřeba Chaty, garáže a domácnosti s nízkou spotřebou Využívat elektřinu běžným způsobem Sazba má pouze vysoký tarif
D02d Běžná spotřeba Domácnosti s běžným využitím elektřiny Využívat elektřinu běžným způsobem Sazba má pouze vysoký tarif

Dvoutarifní distribuční sazby

Dvoutarifní sazbu mají domácnosti, které používají elektřinu pro náročnější elektrické spotřebiče jako jsou boilery nebo pro vytápění objektů.

Název sazby Kam je vhodná Co musíte splňovat Kdy můžete využívat nízký tarif
D25dOhřev bojlerem Domácnosti, které elektřinou ohřívají vodu Prokázat ohřev vody bojlerem 8 hodin denně
D26dAkumulační topení Domácnosti, které topí akumulačními spotřebiči Prokázat vytápění akumulačním topením 8 hodin denně
D27dNabíjení elektromobilu Kamkoliv, kde se nabíjí elektromobil Prokázat vlastnictví elektromobilu 8 hodin denně
D35dKombinované vytápění Domácnosti, které topí smíšenými spotřebiči Sazba už se neposkytuje. Byla nahrazena sazbou D57d 16 hodin denně
D45dElektrické topení Domácnosti, které topí přímotopy Sazba už se neposkytuje. Byla nahrazena sazbou D57d 20 hodin denně
D56dTepelné čerpadlo Domácnosti, které používají tepelné čerpadlo Sazba už se neposkytuje. Byla nahrazena sazbou D57d 22 hodin denně
D57dVytápění elektřinou Domácnosti, které topí elektřinou Prokázat vytápění elektřinou (tepelné čerpadlo, elektrokotel, přímotopy, podlahové vytápění) 20 hodin denně
D61dVíkendové využití Chaty či jiné objekty, které využíváte hlavně o víkendu Sazba nemá žádné podmínky Od pátku 12:00 do neděle 22:00

Jak zkontrolovat nastavení správné měsíční zálohy

Vezměte si vyúčtování, které vám zasílá dodavatel:

• V části A vyúčtování vezměte celkovou spotřebu měřenou v MWh (megawatthodinách).
  • Spotřebu vynásobte cenou jedné megawatthodiny, kterou určuje vaše smlouva - zpravidla ji naleznete v ceníku vašeho produktu, který bývá na stránkách dodavatele, v rozhraní vašeho internetového účtu apod.
  • Pozor, potřeba je použít celkovou cenu, tj. včetně regulované platby odpovídající vašemu distribučnímu území a daní. Ceník obsahuje i tyto položky, někdy jsou však vypsány odděleně. Jestliže váš dodavatel účtuje také fixní platby nezávislé na spotřebě, k vypočtené záloze je musíte připočíst.
  • Spotřebu vynásobenou cenou vydělte počtem měsíců zúčtovacího období, typicky 12 měsíci. Vyúčtování však může zohledňovat i kratší období, například pokud jste v uplynulém roce měnili dodavatele nebo má vaše odběrné místo kratší historii než 1 rok.

Pokud je měsíční záloha nastavena správně, musí být shodná či nižší než takto vámi vypočtená částka.

Lze využít orientační kalkulátor ERÚ.

Co dělat, když vyúčtování nevychází

Jestliže by vám dodavatel účtoval jiné měsíční zálohy, než odpovídají vašemu výpočtu, je vhodné ho zkontaktovat a nastavení záloh reklamovat. Požadujte vysvětlení rozdílu a jde-li o chybu, dodavatel ji musí napravit.

Pokud dodavatel výši záloh nedokáže zdůvodnit a zároveň chybu nenapraví, obraťte se na ERÚ.

Jestliže je důvodem růstu záloh zvýšení ceny, které proběhlo v souladu se zákonem, a záloha navýšené ceně odpovídá, ERÚ ani nikdo další ke snížení záloh dodavatele nutit nesmí. Mj. by to vedlo k nedoplatkům ve vyúčtování, které by domácnost musela stejně uhradit.