Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Máme všechno, mějme i rozum

| autor: Hana Tomášková0

Máme všechno, mějme i rozum

Důkazem naší lásky není počet balíčků. Čím pečlivěji zacílíte na zájmy a potřeby obdarovaného, tím méně bude v lednu vrácených nebo vyhozených věcí v obchodech a na ulici.

Někdo má dobrý pocit z toho, že nepotřebné dárky a použité obaly dále vytřídí a tím se jich zdánlivě ekologicky zbaví. Je to ale opravdu tak?

Recyklace je zpracování už vytříděných druhů odpadů. Takže recyklace a třídění odpadu jsou věci odlišné, i když navzájem spolu propojené. Jediným způsobem, jak žít skutečně ekologicky a neřešit nakládání s odpady, je netvořit odpad vůbec. Je to ale reálné?

V dnešní době je to samozřejmě nesmysl. Žijeme v době hojnosti a kupujeme si nové věci pro své pohodlí, pro radost a často podléháme šikovně cílené reklamě, která nás přesvědčí, že bez daného výrobku prostě nemůžeme existovat.

V prvním kroku je tedy třeba se více zamýšlet nad skutečností, zda danou věc opravdu potřebujete a využijete. Není nutné si ji kupovat hned. Pokud po ní budete stejnou měrou toužit i za půl roku, za rok, za pět let, pak ji asi opravdu potřebujete. Když na ni budete tak dlouho čekat, budete si ji pravděpodobně i více vážit.

To by se měly naučit hlavně děti. Ty jsou často zvyklé dostat okamžitě věc, která se jim zalíbí a dospělí ji většinou koupí, protože tím kompenzují nedostatek času, který s nimi tráví.

Ano, doba je taková. Kde je poptávka, je i nabídka. Díky všudypřítomné reklamě to často platí i naopak.

Přitom stačí jen používat selský rozum a uvědomit si, co je v životě opravdu důležité. A v tom by mohla být nápomocná tzv. myšlenka 3R, tedy reduce, re-use, recycle.

Reduce = snižovat spotřebu
Co nakoupit potraviny, u kterých to lze, bez obalu? Na pečivo si můžete ušít z již nepotřebného materiálu sáčky, některé potraviny lze kupovat do vlastních nádob, můžete používat textilní tašky. Někdy lze redukovat již jen tím, že člověk přestane jezdit na nákup autem. Když kupuje jen to, co unese, zaměří se zpravidla pouze na to, co opravdu potřebuje.

Re-use = znovuvyužití
Znovuvyužití materiálů se hodí právě na Vánoce. Dnes jsou velkým hitem ručně vyráběné dárky. Ze starých materiálů můžete vyrobit nové věci, které udělají radost. Pletené hračky, háčkované ozdoby, šité deky, patchwork, oblečení, dekorativní předměty. Fantazii se meze nekladou a ručně vyrobený dárek zahřeje u srdce.

Recyklace = proces materiálového využití odpadu, na jehož konci je získán materiál stejný nebo kvalitativně podobný. Recyklace není až tak ekologická, jak by se na první pohled mohlo zdát. Je to proces náročný na energii a vodu, během kterého vznikají zplodiny a zbude po něm odpad. Navíc není vždy ekonomicky rentabilní.

Ale dokáže částečně nahradit některé materiálové zdroje. V současné době je to jediný využívaný způsob, jak získávat zpět z odpadu cenné suroviny.

O odpadech je tedy třeba přemýšlet v širších souvislostech. Základní myšlenkou by mělo být snížení produkce odpadů vůbec. Čím méně odpadů vytvoříte, tím méně budete mít starostí, co s ním. A mít méně starostí znamená mít více času na důležité okamžiky života.

Krásný advent!

Foto: ilustrační/ Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert