Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Littering aneb dáme zákaz shromažďování volně pohozeným odpadkům?

| autor: Hana Tomášková0

uklidmecesko1.jpg
zdroj: Ukliďme Česko archiv

Pojem littering označuje volné odhazování odpadků na veřejném prostranství či v přírodě. V ČR sice v současné době platí omezení shromažďování osob, občané nicméně s klidem shromažďují odpadky mimo vymezené odpadové nádoby.

Likvidaci volně pohozených odpadků napomáhá organizací úklidových akcí spolek Ukliďme Česko. O současné situaci i plánech do budoucna jsme hovořili s Radkem Janouškem:

Jak výrazně narostlo množství volně odhozených odpadků v době bezpečnostních opatření souvisejících s COVID-19? Kde vidíte příčinu tohoto nárůstu?

Množství odpadků nelze vyjádřit exaktně, ale nárůst byl každopádně letos citelný, opakovaně na to upozorňovaly např. i správy chráněných území. Příčinu lze jednoznačně spatřovat ve zvýšeném pohybu lidí v přírodě v době nouzového stavu, kdy bylo jinak vše uzavřené, situaci nepřidalo ani dočasné uzavření sběrných dvorů během jarních měsíců.

Kde nejčastěji lze volně pohozené odpadky najít a jaký odpad zde převažuje?

K nárůstu odhozených odpadků došlo obecně na všech frekventovaných místech, typicky turistických trasách, kolem cyklostezek, v parcích a pod. Nejčastěji šlo o obaly od svačin, petlahve, nápojové plechovky a vlhčené ubrousky, které se na rozdíl od papírových tak snadno nerozloží, ve městech pak i jednorázové roušky a rukavice.

Kvůli omezení shromažďování byl spolek Ukliďme Česko nucen zrušit organizované úklidy. Probíhají nějaké akce na úklid přírody i v současné době a případně jakým způsobem? Mohou se jedinci zapojit individuálně? Nabízíte jim nějakou pomoc?

Jarní organizované akce jsme museli odvolat. Přitom před vyhlášením nouzového stavu jsme měli zaregistováno 2 400 úklidů. Proběhl alespoň tzv. digitální úklid, motivovaný tím, že zbytečná virtuální data mají překvapivě velký dopad v reálném světě, zejména na spotřebu energie, potažmo emisí CO2.

Na podzim, hlavní podzimní termín byl 19. září, jsme část akcí stihli před lockdownem, celkem jich proběhlo 737. Nicméně řada lidí uklízí i individuálně v průběhu celého roku, většina z nich i opakovaně, to však nemáme "zmapované", abych vám mohl říci nějaká konkrétní čísla.

Podporu jsme se jim na jaře snažili poskytnout formou zřizování "pytlomatů" (obdobou "rouškomatů") a uspořádali jsme i fotosoutěž s názvem "Rouškový úklid". Na podzim jsme počítali s možností konání organizovaných akcí, takže tam šla podpora v podobě pytlů a rukavic organizátorům těch větších akcí. Jinak se samozřejmě snažíme dobrovolníky motivovat a informovat průběžně na webu akce a především na našem facebookovém profilu https://www.facebook.com/UklidmeCesko/

Jakým směrem se ubírá činnost spolku Ukliďme Česko v době opatření a chystáte nějaké akce pro nejbližší období?

Zimní období úklidům příliš nepřeje, navíc stále platí zákaz sdružování více osob, takže nejbližší termín akcí máme naplánován na 27. března, kdy už pevně doufáme, bude "pandemie" za námi.

Co se týká činnosti spolku, jak zní otřepané "všechno špatné je pro něco dobré" urychlili jsme díky situaci vývoj nové aplikace www.KAMsNIM.cz. Naším cílem totiž není donekonečna uklízet nepořádek po jiných. Proto jsme vytvořili odpadový web a aplikaci „Kam s ním?“, pro ty, kteří by snad i dnes, v době sběrných středisek a všudypřítomných kontejnerů na tříděný odpad nevěděli…

Věříme, že se nám tímto projektem podaří omezit množství odpadu, který končí mimo systém zpětného odběru, resp. na skládkách a ve spalovnách, a v nejhorším případě na černých skládkách v přírodě.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj