Úměrně k tomu, jak stoupají venkovní teploty, stoupá i riziko přehřátí lithiových baterií, které dennodenně používáme. Na co bychom si měli dát pozor?
Ať už během letních dnů vyrazíte autem na výlet do přírody, k vodě nebo si jen budete číst na zahradě, vždy byste se měli ujistit, že vaše elektrozařízení není vystaveno přímému slunečnímu záření a extrémním teplotám. Baterie, které jsou nezbytnou součástí mobilních telefonů, čteček, fotoaparátů, notebooků atd., se mohou poměrně snadno a rychle přehřát. Pokud je baterie takové zátěži vystavena dlouhodobě, zkracuje se její životnost, následkem čehož může dojít k jejímu nafouknutí, a dokonce až ke zdvojnásobení její velikosti. Jakmile se baterie nafoukne, může poškodit funkčnost celého zařízení, v extrémních případech způsobit požár. Zejména v létě bychom tedy měli bateriím, respektive jejich stavu, věnovat větší pozornost. Můžeme tak předejít nemalým komplikacím.
Co dělat, když se baterka nafoukne?
Pokud se setkáte s nafouknutou nebo jinak poškozenou baterií, hlavní pravidlo zní: „Zařízení vypněte a již jej nenabíjejte. Nesnažte se z něj baterii demontovat nebo ji propichovat. Plyn, který by se z ní uvolnil, je nejen hořlavý, ale také nezdravý. Celé zařízení zaneste do odborného servisu,“ doporučuje Kateřina Vránková ze společnosti ECOBAT.
Pozornost byste měli věnovat nejen menším elektrozařízením jako jsou mobilní telefony nebo notebooky, ale i například elektrokolům a dalším dopravním prostředkům oblíbené elektromobility. Dlouhodobému přímému slunečnímu záření jednoduše nevystavujte žádnou baterii. Nejlépe jim je v pokojových teplotách, při kterých spolehlivě fungují a jejich použití je bezpečné. Stejně tak se snažte lithiové baterie držet v suchu. Důležitým bodem v péči o baterku, zejména u mobilních telefonů a notebooků, je nabíjení. Vždy používejte originální nabíječku. Pokud se vám jakkoliv poškodí, kupte si novou. Zařízení byste také neměli nechávat připojené k nabíječce déle, než je nezbytně nutné, tedy pouze po čas nabíjení. „Častou chybou je právě stálé nabíjení baterií. Nenechávejte proto své zařízení neustále připojené k síti,“ radí Kateřina Vránková a dodává: „Zejména pro uživatele notebooků, kteří notebook používají každodenně doma nebo v kanceláři, je důležité myslet na to, že jakmile je zařízení zcela nabito, je potřeba nabíječku odpojit“.
Kam s ní?
Nevyhazujte baterie do odpadu! Lithiové baterie vyžadují zvláštní pozornost, i když doslouží. Jakmile je baterie vyjmuta, je třeba ji bezpečně zlikvidovat. Při sběru vybitých lithiových baterií je velice obtížné zabránit jejich mechanickému poškození nebo vzájemnému zkratování. Poškozené, nafouklé baterie, stejně jako ty v měkkých obalech, tak potřebují ještě další zabezpečení. Každá baterie by měla být individuálně zabalena v plastovém obalu. Pokud jsou u baterie obnaženy kovové kontakty, musí být ještě navíc izolovány. Kam tedy odnést lithiovou baterii, která dosloužila? Chybu neuděláte, když ponecháte baterii uvnitř zařízení a odnesete ji do autorizovaného servisu, nebo na sběrné místo elektronického odpadu.
Jak prodloužit životnost vaší lithiové baterie?
- Nenechávejte zařízení připojené k síti. Lithium-iontové baterie jsou určeny k cyklování – vybíjení a nabíjení – pokud je tedy necháte stále připojené, nebudou moci využívat celou svou kapacitu.
- Používejte správnou nabíječku. Nesprávně zvolená nabíječka, která nesplňuje požadavky vašeho zařízení, může totiž vaši baterii poškodit.
- Vyměňte baterii, pokud je poškozená nebo už nefunguje tak, jak má. Všechny baterie se nakonec vybijí, takže pokud narazíte na známky velkého opotřebení, baterii vyměňte.
- Uchovávejte zařízení v chladném a suchém prostředí.
Komentáře