Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Kvalitu ovzduší v Dobříši bude příští rok sledovat monitorovací zařízení

| zdroj: Středočeský kraj0

ovzdusi8.JPG
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Dalším středočeským městem, kde bude krajské monitorovací zařízení na měření kvality ovzduší, bude v roce 2024 Dobříš. Rada kraje schválila smlouvu s městem Dobříš o výpůjčce pozemku, kde bude zařízení umístěno.

Ve Středočeském kraji je stále celá řada lokalit, kde neprobíhá měření ovzduší a údaje jsou nahrazovány pouze modelovými daty. Z tohoto důvodu se rada kraje rozhodla v srpnu 2017 schválit projektový záměr a podat žádost o finanční podporu z Operačního programu Životní prostředí v rámci výzvy na akci „Pořízení mobilního monitorovacího zařízení na měření kvality ovzduší ve Středočeském kraji.“ Podmínkou pro přidělení dotace bylo, že bude stanice monitorovat kvalitu ovzduší v dané lokalitě minimálně jeden rok a bude zajištěna garance předávání naměřených dat do Informačního systému kvality ovzduší, který je provozovaný Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ).

„Místa pro měření jsou vybírána po konzultaci s ČHMÚ především s ohledem na oblasti s překročenými imisními limity. Jako první lokalita se zhoršenou kvalitou ovzduší, kde bylo měřící zařízení umístěno, bylo vybráno v roce 2019 město Čelákovice. Následovala obec Úžice u Kralup nad Vltavou, v roce 2021 Nymburk, pak Pečky a v letošním roce je to Rakovník. Na základě požadavku města Dobříš a s přihlédnutím ke skutečnosti, že se v této oblasti nachází minimum stanic imisního monitoringu, byla pro rok 2024 vybrána právě lokalita Dobříše,“ uvedla radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Jana Skopalíková.

Ve spolupráci s městem Dobříš a ČHMÚ byl vybrán pozemek, kde bude stanice provozována – jde o pozemek ve Školní ulici. Město Dobříš ho poskytne bezplatně a zajistí přívod a dodávky elektrické energie na provoz z vlastních prostředků. Uzavření smlouvy o výpůjčce pozemku dnes schválila krajská rada. Pozemek bude využit k instalaci dvou kusů sekvenčních vzorkovačů s příslušenstvím na měření částic PM10 a benzo(a)pyrenu v roce 2024.

Analýzy z odebraných vzorků jsou prováděny v akreditovaných laboratořích a jejich předmětem a výstupem jsou právě informace o koncentracích polétavého prachu (PM10) a benzo(a)pyrenu v nich obsaženém. Provoz stanice a analýza vzorků jsou hrazeny z prostředků kraje v částce 270 000 korun ročně.

„Provozem imisního monitoringu je ze zákona o ochraně ovzduší pověřeno Ministerstvo životního prostředí, potažmo ČHMÚ, ale s ohledem na nerovnoměrné rozložení zdrojů emisí, rozmanitému reliéfu kraje a především omezenému počtu měřících lokalit, kdy je prostorová interpretace dat pak zatížena nejistotami, podporuje Středočeský kraj formou dotační politiky imisní monitoring v dalších oblastech Středočeského kraje, kde je nejvyšší koncentrace znečišťujících látek v ovzduší, a to na stanici IM Mladá Boleslav, Beroun a Kladno Stehelčeves, Kladno Vrapice a Kladno-Buštěhrad. Středočeský kraj se tak pro své obyvatele více angažuje v oblasti ochrany venkovního ovzduší a zvyšuje množství informací o znečištění pro přesnější tvorbu imisních map v informačním systému kvality ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ),“ dodala radní.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj