Krnov plánuje door to door svoz odpadů

| autor: Hana Tomášková0

zdroj: Krnov

Rozbor odpadu z roku 2022 ukázal, že občané Krnova mají v třídění odpadu rezervy. Požadavky na plnění cílů se blíží. Náklady na likvidaci směsného komunálního odpadu rostou. Na podzim proto město začne se svozem tříděného odpadu přímo od domů.

Nádoby na odpad

„Budeme svážet papír, plast a BIO ode dveří domů. Tzv. door to door systém je určenpro rodinné a menší bytové domy.Pokud vše půjde bez větších potíží, plánujeme rozjezd od 1. října 2023,“ přibližuje nadcházející změny starosta města KrnovaTomáš Hradil.

Nádoby o objemu 240 litrů poskytuje město občanům zdarma, pouze na základě vyplněné smlouvy o zápůjčce. Celkem město nakoupilo 5 450 nádob na papír a plast a 950 kusů hnědých nádob na bioodopad. Biopopelnic je méně, protože ty už většina domácností má.

Větší bytové domy budou i nadále třídit prostřednictvím sběrných hnízd. Součástí dodávky nádob je i 500 kontejnerů na plast a papír o objemu 1 100 litrů, pět nádob o objemu 770 litrů s horním výsypem a 12 kusů 1 800 litrových kontejnerů s dolním výsypem na sklo. Určeny jsou pro zahuštění sběrné sítě na sídlištích. „V rámci stejné zakázky jsme zakoupili i 500 kompostérů. Ty přidělujeme zatím těm občanům, kteří si o ně požádali v rámci jiné akce v minulých letech a nedostalo se na ně,“ sdělila Pavla Hájková z oddělení komunálních služeb.

Náklady na pořízení nádob činí 11,3 milionu korun bez DPH. Město ze svých prostředků hradí 18 procent, zbytek pokryje dotace z Operačního programu Životní prostředí, tedy z financí Evropské unie.

Proč se Krnov rozhodl pro nový systém sběru odpadů

„Vedlo nás k tomu několik důvodů,“ říká Tomáš Hradil a přidává jednotlivé argumenty:

• „Zákonný požadavek na plnění třídících cílů a také omezení skládkování po roce 2030.
  • Ekonomické důvody související se zvyšováním poplatku za uložení na skládku
  • Zjištění, že ve zbytkovém odpadu končí až 60 % využitelných odpadů*
  • A v neposlední řadě: témata životního prostředí jsou pro vedení města zásadní. Až jednou budeme Krnov pomyslně předávat dalším generacím, chceme se při tom se ctí podívat do zrcadla.“

*Rozbor odpadu z roku 2022:

Krnov rozbor

Frekvence svozů v novém systému

Papír a plast se bude svážet jednou za čtyři týdny, bioodpad jednou za 14 dnů. „Důležité je, že se snížífrekvence svozu pro zbytkový odpad z 1 × za týden na 1× za 14 dnů,“ upozorňuje starosta. Ostatní druhy odpadů se budou dále třídit obvyklým způsobem.

Odpadová data

Krnov SKO
Krnov papír, plast, sklo
Krnov bioodpad

„V roce 2018 jsme zahájili svoz BIO popelnic, začínali jsme na malé lokalitě a postupně se popelnice dávaly do celého města,“ doplňuje údaje Tomáš Hradil.

V průměru vytřídí v Krnově 19 kg papíru, 14 kg plastu a 12 kg skla a vyprodukují 181 kg směsného

komunálního odpadu na obyvatele a rok. Produkce směsného komunálního odpadu za posledních šest let neklesá. Nový systém by měl napomoci lepšímu třídění a lze předpokládat, že objem SKO klesne. Významnou roli zde bude hrát třídění bioodpadu.