Kraj Vysočina připravuje Digitální technickou mapu svého území

| zdroj: Kraj Vysočina0

Kraj Vysočina připravuje Digitální technickou mapu svého území

Digitální technická mapa České republiky by měla výrazně usnadnit práci orgánům veřejné moci, vlastníkům nemovitostí, investorům i široké veřejnosti, zejména v rámci územně plánovací činnosti i územního a stavebního řízení.

Až do loňského roku bylo přitom vedení digitálně technických map vybranými obcemi/kraji zcela dobrovolné. Novela zákona o zeměměřictví, z počátku tohoto roku, však nově výkon této činnost ukládá krajům v přenesené působnosti. Výsledkem krajských map by měla být jednotná, bezešvá digitální technická mapa celého území České Republiky.
Prvním zásadním krokem, který Kraj Vysočina v této věci právě činí, je příprava projektové žádosti na financování projektu z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Úkol má na starosti krajský odbor informatiky ve spolupráci s Projektovou kanceláří Kraje Vysočina.

Mezi hlavní cíle zavádění krajských technických map patří:

· sjednotit, doplnit a zpřístupnit dosud roztříštěná, neúplná a nepřesná data o veškeré dopravní a technické infrastruktuře

· zefektivnit koordinaci údržby a rozvoje technických sítí ve snaze minimalizovat počet případů, kdy se kvůli různým účelům opakované rozkopávají stejné ulice a chodníky

· umožnit jednoduchý a rychlý přehled o možnostech a limitech využití území, snáze získat informace o dotčených vlastnících nebo správcích sítí v zájmovém území (vyjádření k existenci sítí)

· zefektivnit evidenci a správu vlastního majetku obcí (např. evidence a správa veřejného osvětlení, kanalizace nebo obecního vodovodu, majetkoprávní agenda), zjednodušit práci samosprávám při přípravě územně plánovacích podkladů a dokumentací obecně je snaha významně přispět ke zjednodušení a zrychlení přípravy, umisťování a povolování staveb v ČR.

Foto: ilustrační/ Pixabay