Kraj Vysočina drží v třídění obalových odpadů a kovů stříbrnou pozici mezi kraji

| zdroj: Kraj Vysočina0

„Sedmnáctým rokem společně podporuje Kraj Vysočina a Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a.s. oddělený sběr využitelných složek komunálních odpadů. Aktivity jsou od začátku zaměřeny na technickou podporu třídění odpadu a na environmentální výchovu a osvětu,“ informuje o hlavních cílech spolupráce krajský radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.

„V loňském roce vytřídil každý obyvatel Kraje Vysočina dohromady 56 kilogramů papíru, plastu, nápojových kartonů, čirého a barevného skla, což je o 4,7 kilogramu více, než je průměr ČR. Včetně kovů je to 78,4 kg. Kraj Vysočina tak obhájil v pomyslném hodnocení krajů loňské druhé místo,“ popsal srovnání Josef Mojžíš ze společnosti EKO-KOM, a.s.
„Tyto výsledky jsou velmi pozitivní a je patrné, že třídění odpadů není na Vysočině lidem lhostejné. Ve srovnání s rokem 2018 se množství vytříděných odpadů zvýšilo o 2 kg. Zlepšují se také dlouhodobé výsledky třídění. Vždyť v roce 2007 činilo množství vytříděného papíru, plastů, skla a nápojových kartonů 32,5 kilogramů na osobu za rok. Významně k tomu přispívá i nejhustší sběrná kontejnerová síť v rámci všech krajů ČR. V Kraji Vysočina sloužilo v roce 2018 lidem k třídění odpadů 26 591 barevných kontejnerů a menších nádob a v roce 2019 už to bylo 29 348. Jedno průměrné, veřejně přístupné, kontejnerové hnízdo slouží v současnosti pro 80 obyvatel“ dodává Josef Mojžíš.

Ve školách a obecních prostorech přibylo v loňském roce 857 kusů kartonových boxů na tříděný odpad. Do domácností pak bylo dodáno 9 050 sad tašek na třídění papíru, plastů a skla a do obcí bylo zapůjčeno dalších 156 sběrových nádob. Zajištění dostatečné hustoty a kapacity sběrné sítě i aktivní účast obyvatel na třídění odpadů přispívá k plnění cílů Plánu odpadového hospodářství Kraje Vysočina pro období 2016 až 2025 i legislativy v oblasti maximalizace třídění komunálních odpadů a omezování skládkování.

Foto: ilustrační/ redakce archiv