Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Kraj pomůže Novému Bydžovu s likvidací staré ekologické zátěže

| zdroj: Královéhradecký kraj0

Kraj pomůže Novému Bydžovu s likvidací staré ekologické zátěže
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

„Projekt na likvidaci staré ekologické zátěže podzemních vod v Novém Bydžově je dlouholetým úsilím města, kraje a dalších zainteresovaných stran spolu s libereckou univerzitou. Cílem je zmírnění následků masívního znečištění chlorovanými etylény po zaniklém podniku Kovoplast v blízkosti centra města. Práce na přípravě odstranění této zátěže probíhaly již od roku 2007. Dnes se pracuje na dosažení akceptovatelného stavu,“ řekl radní pro oblast vodního hospodářství, životního prostředí a zemědělství Karel Klíma.

Výše nákladů na celý projekt se vyšplhala na více jak 100 milionů korun. Královéhradecký kraj se bude podílet 10,7 miliony korun, město Nový Bydžov dofinancuje 5 milionů korun a zbytek pokryje dotace z Operačního programu životního prostředí.

V roce 2007 došlo ke zjištění rozsáhlého znečištění podzemní vody v domovních studních karcinogenními chemikáliemi. Na základě tohoto zjištění město v roce 2008 provedlo hydrogeologický průzkum, který přítomnost škodlivých látek potvrdil. Pod pozemkem bývalého podniku Kovoplast a přilehlém okolí se podle odhadů nachází 2,5 tuny chlorovaných etylénů a 8 tun ropných látek.

Foto: zdroj Královéhradecký kraj

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ