Kraj pomůže Novému Bydžovu s likvidací staré ekologické zátěže

| zdroj: Královéhradecký kraj0

Kraj pomůže Novému Bydžovu s likvidací staré ekologické zátěže

„Projekt na likvidaci staré ekologické zátěže podzemních vod v Novém Bydžově je dlouholetým úsilím města, kraje a dalších zainteresovaných stran spolu s libereckou univerzitou. Cílem je zmírnění následků masívního znečištění chlorovanými etylény po zaniklém podniku Kovoplast v blízkosti centra města. Práce na přípravě odstranění této zátěže probíhaly již od roku 2007. Dnes se pracuje na dosažení akceptovatelného stavu,“ řekl radní pro oblast vodního hospodářství, životního prostředí a zemědělství Karel Klíma.

Výše nákladů na celý projekt se vyšplhala na více jak 100 milionů korun. Královéhradecký kraj se bude podílet 10,7 miliony korun, město Nový Bydžov dofinancuje 5 milionů korun a zbytek pokryje dotace z Operačního programu životního prostředí.

V roce 2007 došlo ke zjištění rozsáhlého znečištění podzemní vody v domovních studních karcinogenními chemikáliemi. Na základě tohoto zjištění město v roce 2008 provedlo hydrogeologický průzkum, který přítomnost škodlivých látek potvrdil. Pod pozemkem bývalého podniku Kovoplast a přilehlém okolí se podle odhadů nachází 2,5 tuny chlorovaných etylénů a 8 tun ropných látek.

Foto: zdroj Královéhradecký kraj