Malebná chatička na okraji příměstské části Kosov vypadá spíše jako víkendové útočiště. Místo lidí zde ale žijí miliardy mikroorganismů, které čistí splašky z výše postavených domů. Nová čistírna odpadních vod je ve zkušebním provozu a obyvatelé se k ní již připojují.
Na okraji Kosova byla na začátku září spuštěna do zkušebního provozu nová čistírna odpadních vod (ČOV) určená pro zdejší obyvatele. Město ji postavilo společně s novou splaškovou kanalizací a přípojkami k soukromým pozemkům. Původní kanalizace, která byla v rámci stavby rekonstruována, bude po připojení potřebného počtu obyvatel na novou ČOV rekolaudována na kanalizaci dešťovou.
„Je to předposlední zastávka v budování kanalizací příměstským částem Jihlavy. Poslední akce, co nás čeká, je v Popicích, kde se v tuto chvíli soutěží zhotovitel na dobudování kanalizační stoky. Tím bychom měli mít víceméně vyřešené všechny příměstské části, které mají buď tyto malé čistírny, nebo jsou připojeny k velké čistírně v Jihlavě,“ přiblížil náměstek primátora pro oblast vodohospodářství Radek Popelka.
Ve zkušebním provozu bude ČOV Kosov až do června příštího roku. „Je to přechodný čas, ve kterém má zbytek obyvatel možnost se připojit. Během té doby se také dělají ve větší četnosti zkušební rozbory pro vodoprávní úřad a máme také možnost doladit poslední nepřesnosti,“ doplnil technolog ze SMJ Tomáš Brabenec.
ČOV Kosov prozatím počítá s kapacitou současných 112 obyvatel, kteří v této příměstské části bydlí. Pevně připojeno je prozatím 17 domů, dalších 45 o připojení již žádá. „Zbytek pravděpodobně čekal na účinnost nového stavebního zákona, díky kterému již stačí podobné menší stavby pouze ohlásit a není již nutné k nim shánět stavební povolení,“ doplnila Ladislava Kružíková z odboru technických služeb jihlavského magistrátu. „Čím víc lidí se připojí, tím lépe bude ČOV fungovat,“ upozornil náměstek.
Zatímco projektovou dokumentaci zajišťoval odbor technických služeb, o samotnou stavbu se postaral odbor rozvoje města. Další provoz již bude na bedrech pracovníků vodohospodářské divize Služeb města Jihlavy, kteří městský vodohospodářský majetek spravují.
Stavba ČOV stála 12 805 910 Kč bez DPH. Provedení nové splaškové kanalizace stálo 27 259 009 Kč bez DPH a oprava stávající kanalizace, která bude následně sloužit jako dešťová, vyšla celkem na 15 455 843 Kč vč. DPH. Výstavba ČOV a splaškové kanalizace byla spolufinancována Ministerstvem zemědělství v rámci programu 12941 – Podpora výstavby a technického zhodnocení infrastruktury vodovodu a kanalizací III. Celková výše dotace je 11 484 000 Kč.
Modernizace pokračuje
V Jihlavě je celkem pět ČOV. Ta největší v Hruškových Dvorech pojme celé město a je k ní připojeno přibližně 50 tisíc lidí, její ekvivalentní objem ale dosahuje přes 90 tisíc obyvatel. A pak jsou tu ty menší v místních částech – na každou je napojeno 50 až sto lidí, ale obsloužily by i 300 ekvivalentních obyvatel, včetně té v Kosově. Další jsou například ve Vysoké, Henčově či Herolticích.
Město po nabytí vodohospodářské infrastruktury v roce 2020 modernizuje také hlavní ČOV v Hruškových Dvorech. Zde se v letošním roce například vyměnily elementy vzduchu za nové modernější, zároveň se také stará dmýchadla vyměnila za efektivnější turbokompresory, to vše za přibližně 27 milionů korun.
„Nedávno jsme získali také stavební povolení na tzv. předčesle, které budou před velkou čistírnou zachycovat ty největší nečistoty. Čeká nás také výměna celého řídícího systému a zvažujeme instalaci kogenerační jednotky, která by nám pomohla s energetikou celé čistírny,“ doplnil náměstek.
Komentáře