Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Koncem roku roste množství „světelného“ elektroodpadu, domácnosti se zbavují starých spotřebičů

| zdroj: TZ Ekolamp0

ekolamp
zdroj: Ekolamp

K výměně motivuje snaha zlepšit osvětlení bytu či rodinného domu a snížit účet za energie. Nejčastěji se ke svícení využívají LED technologie. Vzniklý elektroodpad rozhodně nepatří do koše, třeba i takové žárovky lze téměř celé recyklovat.

Vánoční svátky představují pro mnoho domácností příležitost vyměnit starý elektrospotřebič za nový. Týká se to i různých typů svítidel. Ta si lidé v tuto dobu pořizují často jako doplněk interiéru pro vytvoření sváteční atmosféry. V tuzemských domácnostech je celkem vícenež 63 milionů svítidel, jak vyplývá z průzkumů společnosti EKOLAMP.

Češi se nebojí se světly a světelnými zdroji experimentovat a různě je kombinují. V tuzemské domácnosti je svítidel v průměru čtrnáct, například stropních či nástěnných, lustrů, lamp či lampiček.

Nejčastěji využívají domácnosti ke svícení LED technologii – jak ve formě žárovek, tak celých svítidel s integrovanými LED diodami. Obliba tohoto typu osvětlení je dána úsporností, dlouhou životností a touhou zlepšit nejen světelný komfort, ale i vzhled domácnosti,“ shrnuje poznatky z minulých let Zuzana Adamcová, zástupkyně společnosti EKOLAMP.

I kvůli vysokým cenám energií společnost EKOLAMP očekává, že lidé budou více vyřazovat neúsporné typy žárovek, například halogenové. „Provoz 40wattové halogenové žárovky se už prostě nevyplatí a někdy je lepší nahradit ji už před koncem životnosti,“ říká Zuzana Adamcová.

Službu recyklace mají spotřebitelé předplacenou

Elektroodpad rozhodně nepatří do koše, protože jej lze téměř 100% recyklovat a vytříděné materiály znovu využít. „Navíc je nutné z odpadu odborně odstranit případné zdraví škodlivé látky, například toxickou rtuť, která se v malém množství nachází v úsporných zářivkách obsahujících luminofor,“ vysvětluje Zuzana Adamcová. Elektroodpad lze odevzdat k likvidaci ve sběrných dvorech obcí či v obchodech s elektrem.

Pozor, světelné zdroje – žárovky – je nutné z lustrů a lampiček vymontovat a uložit výhradně do speciálních sběrných nádob. V žádném případě se nesmějí vyhazovat mezi jiné vyřazené elektrospotřebiče. „Důvodem je křehkost světelných zdrojů: mezi ostatním elektroodpadem by se mohly rozbít. Některé typy navíc obsahují malé množství rtuti, která by se při rozbití mohla uvolnit do okolí,“ vysvětluje Zuzana Adamcová.

Služby zpětného odběru a ekologické recyklace si lidé předplácejí při nákupu nového spotřebiče. „Od loňského roku je částka za recyklaci navíc uvedena na účtence samostatně, aby bylo spotřebiteli jasné, kolik za službu platí, a připomněla mu, aby této služby využil,“ uzavírá Zuzana Adamcová, zástupkyně společnosti EKOLAMP.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ