Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Kde se při třídění odpadu často chybuje

| autor: Hana Tomášková0

papírové kapesníky.png
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Třídění odpadů má většina Čechů v malíčku. Třídíme hodně, třídíme rádi, bohužel však někdy špatně. Které druhy odpadu nám dělají problémy?

Polystyren

Tady i průměrně zkušený třídič někdy zaváhá. Čistý polystyren, jako je například výplň krabic od elektrospotřebičů, patří do plastů. Velké kusy je lepší odvézt do sběrného dvora, aby nezabraly příliš místa v kontejneru.

Mastné polystyrenové obaly od hotových jídel naopak do plastů nepatří. Tyto příliš znečištěné obaly mohou znehodnotit ostatní správně vytříděný odpad.

Stavební polystyren, který je znečištěný, také odvezte do sběrného dvora.

Zrcadlo a autosklo

Tady se zdá býti vše jasné. V obou případech se však jedná o sklo s příměsemi. U zrcadla je to kov, u autoskel je to navíc ještě folie či pryskyřice. V malých kusech je lze ukládat do směsného odpadu, v případě většího objemu je vhodné zavést je do sběrného dvora.

Papírové krabice nejsou totéž co nápojové kartony

Není karton jako karton. Lidé často nerozlišují krabice z papíru od nápojových kartonů. Obalové krabice od výrobků z papíru nebo lepenky patří do modrého kontejneru.

Papírové kapesníčky nepatří do tříděného papíru

To je častý omyl. Z hygienických důvodů patří použité papírové kapesníčky pouze do směsného odpadu.

Obaly ze směsných materiálů patří do směsného odpadu

Pozor na obaly z tzv. kompozitních materiálů. Že nevíte, co to je? Jedná se třeba o směs kovu a plastu. Například některé tyčinky nebo chipsy jsou baleny do plastových obalů, které mají vnitřní hliníkovou folii. Na první pohled se jedná o jeden kus obalu, ale z pohledu třídění jsou to dva rozdílné materiály, které nelze jednoduše oddělit. Proto patří do směsného odpadu.

Přečtěte si také:

Kam patří obaly z kompozitních materiálů?

Jak správně třídit? Koukejte na recyklační značky na obalech

Nebezpečné odpady

Důležité také je, abychom v návalu třídícího nadšení nedávali do tříděného, a v tomto případě ani do směsného odpadu, nebezpečné odpady.

Poznáte je podle symbolu přeškrtnuté popelnice. Nebezpečné odpady je třeba odevzdat ve sběrném dvoře nebo v zařízení určeném pro nakládání s odpady. Patří sem například obaly a zbytky od barev, ředidel, hnojiv, repelenty, nemrznoucí směsi, ale třeba i eternitové střechy a jejich části apod.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Zlatý erb
Denios
Syba
PSAS
Rema