Karlovarský kraj pokračuje v zavedeném systému centrálního nákupu energií

| zdroj: Karlovarský kraj0

energie_žárovka_pexels.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Na začátku roku 2022 byly zahájeny přípravné práce k centrálnímu nákupu elektrické energie na komoditní burze pro roky 2023 a 2024. Do nákupu byly tradičně zařazeny organizace Karlovarského kraje, také obce a jejich organizace, které projevily zájem.

Vzhledem ke krizi s energiemi bylo rozhodnuto pouze o nákupu elektrické energie na trhu OTE a z důvodu zastropování cen energií jen na rok 2023,“ informoval 1. náměstek hejtmana s gescí v oblasti životního prostředí Karel Jakobec.

V září 2023 bylo rozhodnuto o sdruženém nákupu postupnou fixací ceny na burze POWER EXCHANGE CENTRAL EUROPE a.s. pro rok 2024, přičemž poslední fixační krok musí být proveden nejpozději do 15. 12. 2023.

„Dne 21. 9. 2023 byl na burze vysoutěžen dodavatel elektrické energie na rok 2024 s nejnižším koeficientem (marže plus náklady dodavatele na zajištění dodávek), kterým se stala společnost SUAS Commodities s.r.o. s násobícím koeficientem 1,074, což je minimálně v měsíci září nejlepší výsledek obchodování na PXE v rámci násobícího koeficientu,“ doplnil náměstek Karel Jakobec.

Nyní bude následovat postupná fixace ceny silové elektřiny 4 fixačními kroky.

Sdružený nákup elektrické energie probíhal na komoditní burze POWER EXCHANGE CENTRAL EUROPE a.s. Zúčastnilo se jej 53 organizací Karlovarského kraje, 88 obcí a jejich organizací. Celkový poptávaný objem elektrické energie na rok 2024 činí 19 269 MWh.

Po dohodě s burzou proběhla tato aukce zdarma, s ohledem na rozdělený nákup do dvou akcí na roky 2023 a 2024 nebude Karlovarský kraj obcím a jejich organizacím a společnostem za tento obchod fakturovat žádný poplatek.