Kampaň Do práce na kole propaguje soutěžní formou aktivní mobilitu lidí

| zdroj: Kraj Vysočina0

zdroj: Kraj Vysočina

Kraj Vysočina každoročně podporuje konání populární květnové výzvy „Do práce na kole“. Do letošního už 13. ročníku celorepublikové kampaně a soutěže se zapojila v rámci 52 pořadatelských měst za Vysočinu Jihlava, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Havlíčkův Brod a Pelhřimov.

Do celkového rekordního počtu více než 25 600 účastníků se za náš kraj přihlásilo 1 416 těch, kteří se v rámci vytvořených 2–5členných firemních týmů snažili uskutečnit v rámci soutěžního měsíce května maximum cest na kole, případně pěšky nebo poklusem. Ve smyslu přepočtu účastníků na počet obyvatel se tak mezi pět nejaktivnějších měst zařadil Žďár nad Sázavou a Jihlava, která se v tomto smyslu stala nejlépe hodnoceným krajským městem.

Aktivní mobilita do zaměstnání je pro mnoho lidí cestou, jak kompenzovat negativní důsledky dnešního životního stylu a často i sedavých povolání. Ve výzvě nejde o počet kilometrů, ale o pravidelnost, snahu o změnu našich každodenních návyků. Cílem je do týmů zapojit i ty pasivnější spolupracovníky a vzájemnou motivací zkusit maximálně omezit jízdy autem. Rozhodnutí o tom, jak se budeme po městě a na kratší vzdálenosti dopravovat, má přímé dopady na zdraví nás všech, ale i to, jak příjemná pro život města budou. K výzvě se přihlásilo na Vysočině i 65 firem, institucí nebo škol, které své zaměstnance podpořili v účasti. Mnohdy se pak jedná i o atraktivní vnitrofiremní teambuilding. Současně zaměstnavatelé vytvářením podmínek pro ty, kteří se chtějí dopravovat na kole, hrají v oblasti aktivní mobility do zaměstnání důležitou roli.

To si uvědomuje i Kraj Vysočina, který je zřizovatelem mnoha vlastních organizací jako jsou nemocnice nebo školy. Nejenom bezpečná trasa do práce nebo do školy totiž vytváří vhodné podmínky, neméně důležité je mít možnost kolo ve svém působišti bezpečně zaparkovat a právě postupná realizace cyklomobiliáře u středních škol je součástí aktivit vyplývajících z krajské koncepce podpory rozvoje cyklistiky. Z letošní výzvy směrem ke školám byla vybrána VOŠ a SOŠ Bystřice nad Pernštejnem a 1 milion korun půjde v roce 2024 na doposud zcela chybějící řešení parkování kol zaměstnanců i žáků. Oceněni poukazy na sportovní zboží budou také zaměstnanci krajských škol, kteří se zapojili a současně zvládli překročit požadovanou pravidelnost. Kraj Vysočina jako každý rok věnoval do každého ze zmíněných zapojených měst na Vysočině hodnotnou cenu do kategorie pravidelnost jednotlivců. Z těch, kteří překročili stanovenou „laťku“ 66 % cest realizovaných aktivně bez využití auta, bylo vylosováno 5 výherců, kteří obdrželi tentokrát parádní koloběžky Kostka.