Jihomoravské Hustopeče se odpadu zbavují pomocí elektromobilu

| autor: Hana Tomášková0

Jihomoravské Hustopeče se odpadu zbavují pomocí elektromobilu

K elektromobilitě se stavíme vcelku přátelsky,“ říká Hana Potměšilová, starostka města Hustopeče, „Začali jsme u našich městských služeb, kdy jsme pořídili první auto na baterii. Osvědčilo se.“

Město pořídilo elektromobil Bokimobil Mini E. Je unikátní svou šířkou 1,1 m, což mu umožňuje pracovat ve stísněných pracovních prostorách, kde se osvědčuje také jeho výborná manévrovatelnost. Má nosnost až 1,5 tuny.

Elektromobil BOKIMOBIL MINI byl pořizován především za účelem sběru komunálního odpadu z městských košů. Vozidlo je ideální co se týče rozměrů a prakticky s ním dojedeme ke každému koši, jak v parcích tak i po chodnících, což jsme v minulosti nemohli,“ vysvětluje Ivan Chrastina, vedoucí Městských služeb Hustopeče o.s.

Vůz byl pořízen v rámci dotace Ministerstva životního prostředí, konkrétně z Národního programu životního prostředí. Celková cena elektromobilu činila 1 063 000 korun, z toho 500 000 korun pokryla dotace. „S vozidlem jsme maximálně spokojeni. Splňuje veškeré naše požadavky, je bezproblémové, prakticky provádíme jen kontrolu elektrolytu v bateriích,“ uvádí k provozu elektromobilu Ivan Chrastina.

Dobíjení řešíme přímo v areálu Městských služeb. Jinak se nabíjecí stanice budují na dvou benzinových pumpách a město samo má v úmyslu vybudovat jedno místo u odstavného parkoviště,“ přidává informace Hana Potměšilová. „Vozidlo nabíjíme přes noc a na toto nabití nám vydrží v provozu celý den,“ doplňuje Ivan Chrastina.

Městské služby disponují dostatečným počtem vozů, nevyjímaje kloubový nakladač, auto na vyvážení odpadu, sypače, zametací vůz určený převážně na krajské silnice či nové víceúčelové vozidlo zaměřené na údržbu měst a obcí v letním i zimním období.

Městský vozový park máme  v dobrém stavu a máme dostatek vozidel,“ konstatuje Hana Potměšilová, „Nevylučujeme však, že při další výměně budeme volit elektromobil.“

Co se týče další elektrifikované komunální techniky, v současnosti jsme pořídili pro zahradníka elektrický plotostřih, nůžky a pilu. Postupně jak nám budou odcházet  motorové křovinořezy, máme v plánu je nahrazovat elektrickými na baterie,“ představuje plány na zavádění komunální techniky na elektřinu Ivan Chrastina.

Kvalita životního prostředí, a čisté ovzduší zvlášť, je pro město velmi důležité. K tomu by mohla v budoucnu významně přispět elektromobilita. Pro její rozvoj je však nezbytná dostatečná infrastruktura. I proto město nezapomíná zajistit možnosti, které mohou být v blízké době užitečné.

Při všech výkopových pracích či při rekonstrukcích chodníků přikládáme prázdnou chráničku, aby byla kdykoli v budoucnu k dispozici pro metropolitní síť. Stejně tak při budování a obnově veřejného osvětlení se připravujeme na možné napájení,“ přibližuje strategii města Hana Potměšilová.

Foto: zdroj město Hustopeče